05 Май 2024неделя04:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Караджич получи 40 години

Хагският трибунал призна за виновен бившия водач на босненските сърби за геноцида в Сребреница

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 27

Трибуналът за военни престъпления в бивша Югославия обяви, че бившият политически водач на босненските сърби Радован Караджич е виновен по обвиненията в геноцид и му наложи присъда от 40 години в затвора. Той носи наказателна отговорност за геноцида в Сребреница. По време на клането през 1995 г., което е и най-голямото след края на Втората световна война, загиват 8000 мюсюлмани.
Трибуналът вече призна Караджич за виновен по обвиненията в престъпления срещу човечеството по време на войната в Босна (1992-1995).
В същото време съдиите отхвърлиха второто от двете му обвинения в геноцид. Съдът заяви, че няма неопровержими доказателства, че е извършван геноцид в трите общини в Босна - Приедор, Сански мост и Зворник.
Трибуналът също така обяви, че Караджич носи наказателна отговорност за убийства и преследвания на босненски мюсюлмани и хървати по време на войните през 90-те. Караджич носи индивидуална наказателна отговорност за 3-годишната обсада на Сараево, в която бяха убити хиляди хора, обяви още международният трибунал.
Четейки на глас присъдата, преди да бъде обявено дали е виновен по 11-те обвинения, един от съдиите в трибунала заяви, че е ясно, че Караджич е "на върха" на ръководството на босненските сърби. Той също така носи "индивидуална наказателна отговорност" за убийства, преследвания и взимане на заложници сред миротворците на ООН.
Караджич, който в момента е на 70 години, е най-високопоставеният политик от балканския конфликт, който получaва присъда, след като през 2006 г. бившият сръбски лидер Слободан Милошевич почина в затвора, докато течеше делото му.
По-рано бившият лидер на босненските сърби заяви, че нито един разумен съд не би го осъдил. "Очакванията ми са същите. Знам какво исках и какво направих и няма разумен съд, който да ме осъди, колкото и други осъдени високопоставени босненски представители да има", заяви Караджич.
Подсъдимият призна, че не отрича случилото се в Сребреница, но подчерта, че не е съгласен с преувеличенията за събитията. Той отрече клането от юли 1995 г. да е геноцид и заяви, че обвинителите му нямат доказателства за истинските извършители.
"Надявам се, че този съд ще изпълни мисията си и ще постави този човек зад решетките. Нашите деца са мъртви", заяви преди изслушването Мунира Субасич от организацията "Майки от Сребреница". "Надявам се, че лъжите, които бяха казани в Босна, ще бъдат разкрити", допълни тя, докато група от около 100 демонстранти се събра пред сградата на трибунала.
Изслушването на присъдата, на което се събраха повече от 200 журналисти и над 100 дипломати, се проведе при засилени мерки за сигурност.
В продължение на 13 години Радован Караджич бягаше от правосъдието преди ареста му през 2008 г. в Белград. Седмица по-късно бе предаден на трибунала в Хага. Делото срещу Караджич започна през 2010 г. Оттогава са изслушани общо 585 свидетели – жертви от войната, политици, членове на мироопазващите сили на ООН и експерти.
Обявяването на неговата присъда идва дни след като бяха отбелязани 20 години от приключването на най-голяма обсада в съвременната европейска история - тази на Сараево. В продължение на 4 години градът бе под тотална обсада от страна на сръбските сили, ръководени от генерал Ратко Младич и Радован Караджич.
По-рано сръбският премиер Александър Вучич предупреди "всички онези", които ще се опитат да поставят под въпрос съществуването на сръбската общност в Босна, след като бъде произнесена присъдата на Радован Караджич.
"Предупреждавам всички онези, които смятат да използват като извинение присъдата срещу бившия президент на Република Сръбска Радован Караджич като политическо или друго нападение срещу Република Сръбска, че всъщност атакуват съществуването й. Сърбия, съгласно Дейтънското споразумение, не може и няма да позволи това да се случи", каза Вучич.
В реч в град Варварин по повод 17-ата годишнина от началото на бомбардировките на НАТО срещу Сърбия Александър Вучич заяви, че сърбите "не са изтривалка на никого". "Ние сме горд народ", подчерта Вучич.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ