15 Септември 2024неделя09:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мирът се печели по-трудно от войната

Канцерогенното наследство

/ брой: 198

visibility 121

Ребека Сантана
АП



Иракчаните, които преживяха предвожданата от САЩ интервенция, довела до свалянето на Саддам Хюсеин, виждат зловещи прилики в кадрите с либийци, които шестват по улиците на Триполи, късайки плакати с изображението на Кадафи. Но през годините след свалянето на Саддам иракчаните станаха свидетели на грабежи, кръвопролития и бомбени атентати. "Много хора смятат, че свободата означава да можеш да правиш каквото си искаш", твърди Саад Абас, който е бил сред ликуващите, когато американски войници разрушиха статуя на Саддам Хюсеин през хотел "Палестина" в Багдад. Либийците "ще преживеят отмъщението, обирите на магазини... Ще възникнат много проблеми", изтъква Абас в интервю пред хотела, на който той е управител.
В Триполи продължават спорадичните улични престрелки, които понякога се разрастват в истински сражения. Въпреки това като че ли с режима на Кадафи е свършено, а неговите основни противници, които създадоха своя временна администрация - Преходния национален съвет в Бенгази, в източната част на страната - сега се прехвърлят в Триполи.
Конфликтът в Ирак даде на света един отрезвяващ урок: мирът се печели понякога по-трудно от войната. Командващият военните части на бунтовниците Абдел Хаким Белхадж явно е наясно с това предизвикателство. Във вторник той заяви пред телевизия "Ал Джазира": "Молим се на аллах да благослови нашата страна със стабилност". Той също призова либийците да действат с чувство на отговорност. "Ние се нуждаем от сигурност, справедливост и благоденствие за нашия народ", заяви той.
Между Ирак преди осем години и Либия сега има основни различия. Макар либийските бунтовници да получават подкрепа от НАТО, битката за сваляне на Кадафи бе всъщност вътрешен бунт, разпален от недоволството в страната и подсилен от действията на либийската армия. Присъствието на американски части в Ирак почти веднага се превърна в обединителен фактор за групировките от сунитската съпротива, а впоследствие и за шиитските екстремисти. Уроците от Афганистан и Ирак бяха в умовете на мнозина на Запад, които се опасяваха от продължителен конфликт в случай че САЩ и НАТО изпратят в Либия сухопътни части. Съседите на Либия също са различни от съседите на Ирак. Тунис и Египет, които граничат с Либия, също преминават през период на демократични трансформации, които могат да послужат като модел и за Либия. Ирак, притиснат между могъщата сунитска Саудитска Арабия и доминирания от шиитите Иран, на практика се превърна в бойно поле между тези две страни, които се опитват да се месят в работите на Ирак, изтъкна Майкъл Хана от Фондация "Сенчъри". В Либия отсъстват рязко очертаните сектантски и религиозни различия, които издигнаха насилието в Ирак до ужасяващи висоти.
Но в Либия има племенни различия, които могат да се окажат смъртоносни, ако онези, които имат някаква връзка с Кадафи, се почувстват изолирани. В момента неотложният проблем в Либия е да се утвърди контролът върху Триполи. Недостатъчните по численост американски части, които на практика нямаха никакви планове за гарантиране на сигурността, не успяха да направят това в Ирак, където Националният музей в Багдад бе сред разграбените обекти. Пол Бренер, който бе начело на Временната администрация, която бе поддържана от предвожданата от САЩ чуждестранна военна коалиция и която на практика управляваше Ирак през първата година след свалянето на Саддам Хюсеин, разпусна иракската армия, с което на улиците бяха изхвърлени десетки хиляди гневни иракчани и което разпали бунта. Хана от Фондация "Сенчъри" твърди, че бунтовническото правителство - Преходния национален съвет - се стреми да покаже, че може да гарантира сигурността в Триполи. "Вакуумът в сигурността, който се появи веднага след падането на Багдад, и последвалите грабежи - всичко това се е отпечатало като с огън в умовете на хората."
Предизвикателствата в по-далечна перспектива могат да се окажат още по-сериозни. Компонентите, с които се гради демокрация - парламент, партии и избори с достоверни резултати - няма да паднат от небето. Джабир Хабиб, професор по политология в Багдадския университет, заяви, че по важните проблеми Либия трябва да действа по-бързо от Ирак. Първите избори в Ирак бяха организирани едва през 2005 г., близо две години след интервенцията, а конституцията бе одобрена едва през октомври 2005 г., когато Ирак вече бе въвлечен в едва ли не истинска гражданска война. Освен това в Ирак още от самото начало бе прилагана политика на отмъщението, а не на помирението. В рамките на процес, наричан "дебаасификация", стартиран от Временната администрация, всички иракчани, свързани по някакъв начин с партията БААС, бяха изхвърлени от работа. "Много квалифицирани и добри хора, някои от които бяха истинско богатство за Ирак, бяха уволнени от заеманите от тях постове", твърди иракският активист на движението за човешки права Хана Адуар. "Ако и либийците тръгнат по този път, опасявам се , че страната им ще потъне в хаос."
Лидерът на опозиционното правителство Махмуд Джибрил заяви пред журналисти в Париж, че неговият план за преход към демокрация е започнал със създаването на национален конгрес, в който всички населени места в страната ще имат свои представители. Конгресът ще излъчи комисия, която ще се заеме с написването на конституция. Според Джибрил парламентарните избори ще бъдат организирани четири месеца след приемането на конституцията, а междувременно президентските функции ще се изпълняват от председателя на парламента. След парламентарните ще има и президентски избори. В Либия някои от бившите привърженици на Кадафи вече са заели ключови постове в опозицията. Джибрил обеща, че няма да има изолация.
Може би най-трайният урок от иракския конфликт е колко трудно се поддържа единството, след като празненствата за свалянето на предишния диктатор приключат. Сега либийските бунтовници са обединени от стремежа си да свалят Кадафи и неговия режим. Но и иракските лидери преди бяха единни, докато сега се занимават с политически междуособици. "Те бяха заедно, защото имаха един враг: Саддам и баасистите", твърди Абас. "И в Либия засега имат един враг: Кадафи и неговият клан. Когато те си отидат, различията ще започнат да изплуват на повърхността."
 

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1213

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1244

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1329

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1193

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1242

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 1878

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 1971

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 1814

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1190

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ