17 Юли 2025четвъртък15:34 ч.

Кънчо Стойчев: Активната кампания на Борисов обърна мача

автор:Дума

visibility 3068

Появата на премиера Борисов в последните 15 дни от кампанията „обърна мача“, коментира изборните резултати социологът Кънчо Стойчев пред Фокус. Според него
без появата на Борисов резултатът би бил друг. Той прогнозира, че БСП ще увеличи присъствието си с поне един мандат, като уточни, че гласовете за левицата се увеличават. Той отдаде ниската избирателна активност на комплекс от фактори.

Има социална пасивност през последните години – това не бива да го тълкуваме само като нещо негативно, защото това е белег и на приемане на статуквото. Три дни празници, хубавото време, различните хора – едни пътуват, други се занимават с други неща – това не е фактор за пренебрегване. Най-важното е, че 65% от българските гласоподаватели отиват на тези избори с идеята за България, а не за Европа – това показва нагласа за занижена активност, обясни социологът.
Кънчо Стойчев не прогнозира големи промени в родния парламент, защото, по думите му, залогът на евроизборите никога не е било парламентарното мнозинство.

Според Андрей Райчев премиерът е успял да спре разпада на своята партия, но на тези избори не е имало протестен вот за ГЕРБ. БСП обаче не са успели да се мобилизират, смята Райчев, който коментира първите резултати пред Нова тв. По думите му и ДПС не са в здраво положение.
Разпадът на патриотите беше авантюра на Красимир Каракачанов и той спечели, добави социологът.
На евроизборите нямаше наказателен вот и това означава, че той се отлага, подчерта Райчев. Българският народ не тръгна към урните, за да накаже ГЕРБ, обясни социологът. И добави, че Борисов е успял да отложи разпада на партията си, но края на неговото управление е близо.
На тези евроизбори ГЕРБ са взели около 600 000 гласа и дума не може да става за някакво тържество на ГЕРБ, коментира Райчев. Според него „епохата на големия ГЕРБ свършва. Десетте години приключват“.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ