Кампания увеличение на доходите със 100 лева започва КНСБ
Единствено в Албания минималната заплата е по-ниска от България, казват от синдиката
/ брой: 280
Със страница във "Фейсбук" и електронни картички като новогодишен поздрав към работодателите: "За по-добра 2017 г." КНСБ започва кампания за увеличаване на доходите под наслов "Искам още 100 лв. към заплатата си".
Всеки работник може да изпрати електронна картичка на работодателя си. Инициативата е част от дългосрочна кампания на синдиката за повишаване на доходите. Кампанията ще продължава през цялата 2017 г.
От синдиката са категорични, че има дъмпинг на заплащането на труда у нас, като умишлено се задържат нивата, по-ниски от реалната производителност. Възнагражденията на заемащите ръководни позиции по-бързо достигат средноевропейски нива, но заплащането на квалифицирания и неквалифициран персонал драстично изостава. Директорът на института за социални и синдикални изследвания Любен Томев заяви, че след Кипър и Германия в България е най-сериозно противопоставянето между ръководен персонал и квалифицирани кадри, тъй като разликата е 3.9 пъти.
От КНСБ за пореден път припомниха, че у нас заплащането в преработващата промишленост е 395 евро, а в Испания - 2211. В сектора на услугите заплащането по номинал у нас е 490 евро, докато в Чехия - 4999 евро. У нас минималната заплата е 215 евро с увеличението, с което изоставаме от Румъния с 22,3%, а от Люксембург с 9 пъти. Единствено в Албания минималната заплата е по-ниска 156 евро. Томов опроверга и твърденията за бърз ръст на минималната работна заплата и посочи, че тя представлява 40% от средната работна заплата, която достигнала 943 лева.
От КНСБ продължават да настояват за определяне на минимални заплати и прагове по икономически отрасли, професии и категории персонал в началото на 2017 г. Според синдиката необходимо е балансиране на данъчното облагане на доходите, като или се премахне таванът на заплатите, или се въведе необлагаем минимум при минималната заплата.
По официални данни 710 хил. души в България работят, но не могат да излязат от капана на бедността. Хора с висше образование, които получават 500 или 480 лв., няма как да ги запазим за следващата година, каза по-рано синдикалният лидер Пламен Димитров.