Камерън затопля отношенията с Русия
Различните подходи не трябва да са пречка, смята руският президент Дмитрий Медведев
/ брой: 209
Британският премиер Дейвид Камерън пристигна на първата официална визита на британски министър-председател в Москва през последните 5 години. Камерън е придружаван от голяма бизнес делегация.
"Британският премиер разглежда посещението като голям шанс за подобряване на отношенията между двете страни", заяви официален представител на "Даунинг стрийт" 10. Изминалите пет години бяха белязани със значително охлаждане на отношенията Лондон-Москва. Страните бяха на противоположни позиции по въпроси като делото "Литвиненко", дейността на Британския съвет в Русия, конфликта между акционерите от съвместната руско-британска компания ТНК-ВР, оценката за събитията в Кавказ.
Различните подходи на Русия и Великобритания към редица проблеми не трябва да оказват негативно влияние върху отношенията между двете страни, заяви руският президент Дмитрий Медведев. Той посочи като главен резултат от преговорите, че страните са успели да направят "важна крачка, за да бъдат двустранните отношения на високо равнище".
Великобритания не е променила отношението си по въпроса за екстрадициите, заяви от своя страна Дейвид Камерън. През периода 2003-2006 г. Генералната прокуратура на Русия е изпращала искания за екстрадирането на живеещия във Великобритания руски бизнесмен Борис Березовски, чеченския сепаратист Ахмед Закаев, редица бивши служители на петролната компания "ЮКОС" и др. Въпреки това във всички тези случаи решенията са били направени в полза на лицата, които Русия се опитва да екстрадира. Британските съдебни власти мотивират отказа с невъзможността за провеждане на открити разследвания по случаите в Русия.
"Задача на правителствата е да помагат на съдилищата да си вършат работата и това ще остане нашият подход. Не може да се преструваме, че различията съществуват. Трябва да работим за открит и искрен диалог и да развиваме общите си интереси", обясни Камерън.
Освен това стана ясно, че Лондон отказва да възобнови сътрудничеството с руските спецслужби. Вместо това Великобритания изяви готовност да си сътрудничи с Русия в борбата срещу организираната престъпност. Руският президент Дмитрий Медведев заяви, че е необходимо възстановяване на контактите не само между правоприлагащите органи, но и между разузнавателните агенции на двете страни. "Готови сме да обсъдим различните варианти за тази цел", заяви Медведев. Според Камерън както Великобритания, така и Русия ще спечелят от по-силни взаимоотношения помежду си.
Във Великобритания и ЕС очакват от Камерън нови подходи в съответствие с обявения от него нов курс за създаване на особени стратегически отношения с групата държави БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай). Целта на този нов курс е да се засилят позициите на британската икономика в периода на глобализация.
Депутатът в Държавната дума и бивш разузнавач Андрей Луговой, когото Лондон обвинява за убийството на Литвиненко, възнамерява да се запознае с данните от медицинската експертиза на британските власти. Луговой подчерта, че досега не разполага с информация за причините за смъртта на Литвиненко и изрази недоумение от факта, че данните на обвинението са засекретени от британската страна. Същевременно американският в. "Ню Йорк Сън", който е провел свое разследване, окачестви обвиненията на британската страна като "главозамайващо слаби".