17 Юли 2025четвъртък20:15 ч.

Камерън внезапно обнови кабинета си

Целта е правителството да се подмлади, за да се привлекат нови избиратели за предстоящите парламентарни избори

/ брой: 161

автор:Дума

visibility 370

Кадровите промени са жизнено необходими на консерваторите, възнамеряващи да спечелят предстоящите избори и да запазят контрол върху кабинета на министрите - в последните месеци във врата им дишат вечните съперници лейбъристите, чиято популярност според социологическите проучвания е равна на рейтинга на Консервативната партия. Мащабно преструктуриране в партията бе наречено от експертите "нощта на дългите ножове". Почти девет месеца преди изборите за парламент във Великобритания британският премиер Дейвид Камерън обнови външнополитическия си екип - на смяна на заемащия четири години поста външен министър Уилям Хейг идва сегашният ръководител на министерството на отбраната и евроскептик Филип Хамънд. Поста си изгуби и сегашният министър по международното развитие Алън Дънкан, фактически третият по важност човек след премиера и външния министър.
Всичките оставки, както става ясно от изявление на канцеларията на премиера, са част от планова ротация. Рокади в правителството на Великобритания се извършват редовно, за да се спечелят допълнителни избиратели. Така, сегашните кадрови промени, както се очаква, трябва да позволят на премиера да "подмлади" своя кабинет и да включи в него повече жени.
Според политически анализатори кадровите промени са жизнено необходими на консерваторите, възнамеряващи да спечелят предстоящите избори и да запазят контрол върху кабинета на министрите - в последните месеци във врата им дишат вечните съперници лейбъристите, чиято популярност, според социологическите проучвания, е равна на рейтинга на Консервативната партия.
Британските медии назоваваха също и имената на тези членове на кабинета, които напускат правителството. Сред тях се открояват имената на министъра по въпросите на Северна Ирландия Ендрю Робатан, министъра на енергетиката Грег Баркър, министъра по гражданските въпроси Ник Хърд, както и на министъра по въпросите на университетите Дейвид Уилътс.
Вестник "Гардиън" насочва вниманието си основно към Филип Хамънд и към министъра без портфейл Кенет Кларк. Вестникът подчертава, че Хамънд е евроскептик, че е смятан от ръководството на Консервативната партия за политик с впечатляващи умения да се се справи със сложни и деликатни задачи - бюджетни съкращения, подготовката за изтегляне на британските войници от Афганистан. Според изданието премиерът Дейвид Камерън може би го е харесал, защото търси енергичен политик, който да предоговори отношенията с ЕС, така че Лондон да си върне някои правомощия, дадени на Брюксел. За 74-годишния Кларк вестникът пише, че той е подал оставка, предупреждавайки премиера Камерън, че ще остане в парламента като депутат, за да се бори в защита на членството на Великобритания в ЕС. Вестникът отбелязва, че той е защитавал европейската кауза като член на всяко правителство на торите от 1972 г.
Назначаването на 58-годишния Хамънд може да бъде стъпка на Камерън по посока на избирателите, призоваващи за излизането на Острова от състава на ЕС и опит за диалог с Брюксел по нов начин. Миналата година Хамънд заяви пред журналисти, че "не е много доволен от позицията на страната спрямо ЕС" и се обяви за промяна във взаимоотношенията. В интервю за Би Би Си той също се обяви за преразглеждане на условията на членството на Великобритания в ЕС. "Убеден съм, че трябва да договорим по-добри условия за членството на Великобритания, ако искаме да останем в съюза", каза тогава той.
Припомняме, че до назначаването на поста министър на отбраната Хамънд от 12 май 2010 година до 14 октомври 2011 година бе министър на транспорта на Великобритания.
Изборите за Европейски парламент показаха още една заплаха за консерваторите, произлизаща от Партията на независимостта (UKIP), оглавявана от Найджъл Фарадж. UKIP успя да събере най-голям брой гласове в евроизборите, като популярността на партията в последно време стремително расте. Съперниците на Фарадж често го обвиняват в популизъм, но британските медии отбелязват, че той фактически е единственият политик националист, който говори директно за заплахата от имиграцията, и смята, че членството в ЕС не е изгодно за страната. Отчитайки всичко това, както и изявленията на Хамънд относно ЕС, смяната на външния министър изглежда като добре премерена предизборна стъпка.
След оставката си от поста на външен министър Уилям Хейг ще е лидер на Камарата на общините. Той ще остане начело на камарата до парламентарните избори, които ще се проведат през март идната година. Лидерът на Камарата на общините е представител на правителството, който определя дневния ред на заседанията й. По думите на Камерън Хейг ще запази поста си на почетния министър и ще бъде неговата "дясна ръка" при организирането на предизборната кампания на Консервативната партия. Камерън обаче не пропусна да отдаде дължимото на своя съпартиец Уилям Хейг. Той бе една от "пътеводните светлини" на цяло едно поколение и е "близък довереник, мъдър съветник и голям приятел", коментира Камерън.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ