Камера обскура
Експериментална фотография на студенти и преподаватели
/ брой: 93
Изложбата "Camera оbscura" (Експериментална фотография) може да се разгледа до 23 април в галерия "Академия" на Националната художествена академия, съобщи за ДУМА Диди Спасова от НХА.
От лат. obscurus - тъмен, тъмна стая, кутия - съоръжение, в което светлината прониква през много малък отвор в едната стена, проектирайки на противоположната стена като на екран обърнатото изображение на предметите, намиращи се пред отвора.
Известна на арабските учени в края на Х век, използвана от художници като Леонардо да Винчи, Дюрер, Вермеер, камера обскура е послужила като прототип на фотоапарата. Изложбата включва работи на студенти от магистърска програма "Фотография" на НХА, на преподаватели от Националната художествена академия (проф. Анна Бояджиева и проф. Светозар Бенчев) и преподаватели от Факултета за изящни изкуства към Университета в Барселона (проф. Хорге Егеа, проф. Рамон Казанова и проф. Исраел Арино). Използвайки камера обскура, на фона на възможностите на съвременните технологии, се представят класически стойности, разгледани в съвременен аспект.
Създадените с реален модел творби на Хорге Егеа, Рамон Казанова и Исраел Арино носят особени гранични интерпретации между фотографията и изящните изкуства. Различен е подходът на Светозар Бенчев, който акцентира върху символа камера обскура от гледна точка на едно от най-специфичните взаимодействия в съвремието - човек и екран. Анна Бояджиева, на основата на дигиталната фотография създава картини на съвременния град. Трансформацията на образите носи усещането за нереален градски пейзаж.