Какво видях в Сирия
/ брой: 278
Георги Николов
По покана на Националния съюз на сирийските студенти група български интелектуалци посетиха Сирия, за да се запознаят на място дали има международен заговор и медийна манипулация за събитията през последните 8 месеца и за дестабилизация на страната.
Групата се състоеше от двама журналисти, двама научни дейци - професор медик и доцент от ВУЗ, и трима неагажирани политически обществени дейци. Моя милост бе включен в групата от страна на Национално сдружение Русофили.
По време на престоя ни от 21 до 25 ноември посетихме военната болница "Тешрим" в Дамаск, проведохме срещи с губернаторите на градовете Тартус и Латакя (които са с население колкото София), срещнахме се с преподаватели и студенти от медицинската академия в Латакя, участвахме в студентско мероприятие за завършващ преглед на художествената самодейност в Тартус, срещнахме се с ръководството на Националния студентски съюз. Разговаряхме с директора на музея-панорама "Октомврийска война", който е генерал от Сирийско-израелската война през 1973 г., и с директора на военната болница "Тешрим" генерал Фейсал Хасан. Впечатляваща бе срещата с партиарха на православната църква в Сирия н. в. п. Игнатий Хазим, който е бил в България.
От срещите и личните наблюдения се установи, че народът на Сирия в голямото си мнозинство твърдо смята, че за събитията в страната от март досега има планирано мероприятие за военна и политическа инвазия, организирано от САЩ, някои европейски и арабски страни и, за съжаление, съседна Турция. Събитията като митинги, безредици, употреба на оръжие са активно финансирани от чужди централи срещу конкретно заплащане на наемници и местни участници. Те самите са малка част от населението, не повече от 1 процент. Основната цел е дестабилизация в страната. Тероризмът се изразява главно в стрелби от снайперисти, прикрили се по покриви на сгради или в засада, а мишени са както военнослужещи, така и цивилни граждани.
При посещението във военната болница се установи, че повечето войници са ранени от оръжия, които не са на въоръжение в сирийската армия и органите на сигурността, а американско и израелско производство. Нараняванията са главно в горната част на тялото, главата и гърдите. Имаше пострадал войник, който бил в отпуск в дома си, когато го нападнала група маскирани лица. Те го подложили на изтезания, държейки го в плен в продължение на няколко седмици, докато родителите му не го освободили срещу откуп от 250 000 долара.
Делегацията ни имаше възможност да се срещне с различни слоеве от населението, да задава въпроси и търси отговори дали има гражданска война или някаква оформена обществена съпротива. Установи се, че има митинги и демонстрации, организирани от младежи, но за разлика от всичко, което се вижда от протестите в Америка и Европа, тук митингите и демонстрациите са за защита на управлението на страната, за подкрепа на президента Башар Асад. Лично аз бях на един митинг в Дамаск в близост до портала на Св. Тома, а пътувайки от Латакя към град Хомс, срещнахме група от 100-тина рокери с национални знамена и портрети на президента.
Населението в трите големи града, които видяхме, живее тихо и мирно, ангажирано с ежедневните си проблеми, а вечер хората изпълват улиците, магазините и ресторантите и до късно пазаруват и се веселят. Ако има напрежение, то се изразява нощем със засилени пропускателни пунктове и подвижни патрули.
На 12 декември в Сирия ще се произведат местни избори. Кандидатите са в съотношение 1:4 за местата в кметствата и общините. Те са представени от 7 партии и 2 новообразувани формации. Резултатът от изборите ще е най-точният отговор за политическото единство или разделение в страната.