02 Май 2024четвъртък19:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Какво става с "Аполония"?

Празниците в Созопол включват все повече субкултура вместо култура

/ брой: 145

visibility 187

Проф. Емил Янев

Внимателно се запознах с информацията, публикувана в средствата за масова (дез)информация, за предстоящото 32-ро издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол (1-10.09.2016 г.). Уведомяват ни, че празниците "по традиция ще съберат най-големите български и чужди творци, с техните най-актуални творби, постановки, спектакли, пърформанси и изпълнения". Но отговаря ли това на истината?
Още при основаването й инициаторите на "Аполония" декларираха, че "Аполония" ще дава възможност за мултиплициране на най-значимите творчески събития, регистрирани през активния културен сезон в страната с цел превръщането на Созопол в "лятна културна столица" на България.
Ако приемем, че предвидените в програмата на "Аполония" за 2016 г. театрални спектакли, литературни представяния и експозиции на изобразителните изкуства продължават в значителна степен тази концепция, спазвана години наред, музикалната част на тазгодишните празници дава сериозни основания за нейното нарушаване. Не само за мен е необяснимо защо в програмата няма обявен нито един симфоничен или камерен концерт, които досега бяха нейната сърцевина?! Не е ли грехота, традиционното участие на Бургаската филхармония в "Аполония" тази година да не бъде със симфоничен - макар и популярен - репертоар, а с поп музика, макар и от бургаски автори и изпълнители?!
Ако има промяна в репертоарната концепция на "Аполония", правилно беше тя да се обсъди предварително в музикантската общност, както това бе направено преди 32 години! Явно търсената жанрова "едностранчивост" не е случайност, а неудачен опит за "реформиране" на досегашната репертоарна концепция.
Не бих възразил програмата на "Аполония 2016" да дава възможност за изява на артистични продукти с различна художествено-естетическа стойност, но при спазването на разумна пропорция между тях, с приоритет на слуховите възприятия пред зрителните. Културата и субкултурата са два неделими и взаимнодопълващи се компонента на едно явление и - както е световната практика - всеки от тях трябва да има "свое" място за изява. Както един симфоничен концерт, включен примерно в програмата на рокфестивала в Каварна, би бил анахронизъм, същото би било, ако програмата на фестивала "Софийски музикални седмици" предложи чалга концерт! Неслучайно популярна българска поговорка утвърждава "всяка жаба да си знае гьола"! Във всички случаи обаче "реформирането" трябва да се осъществява само във възходяща, а не в низходяща посока.
Като разумни (по презумпция) хора трябва да осъзнаем, че резултатите от техническия прогрес все повече ще навлизат в музикалната практика, което не е лошо. Но не бива да се забравя, че те са призвани да изпълняват помощни, а не креативни функции! В този контекст, след като в Нов български университет вече има разкрита специалността компютърна композиция и в нея се обучават (срещу заплащане) студенти без необходимата им задължителна нотна и музикална грамотност, навярно това ще доведе - както в медицината - до появяването на новата квалификационна степен "парамузикант"!
Сериозно ме безпокои също фактът, че и в "Аполония" постепенно започват да господстват количествените показатели (над 70 културни прояви), като се забравя, че в изкуството - особено в музикалното - значение има само висококачественият художествен продукт! Това зависи не само от подбора на репертоара, а преди всичко от професионалната квалификация (плюс притежаваното дарование) на реализаторите му.
Написах тези думи с добронамереност - въпреки някои критични нотки, защото запазването на високия статус на "Аполония" не е грижа само на хората в ръководството му, а и на цялата музикална гилдия! Авторитетът на всяка културна инициатива се определя от запазването и доразвиването на постигнатите върхови постижения, създаващи традицията, която сме длъжни да опазваме в интерес на обществото!

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ