02 Май 2024четвъртък05:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Какво ще реши Ердоган?

Турският премиер отново е изправен пред обществен гняв

/ брой: 117

автор:Зорница Илиева

visibility 168

За дни световните информационни агенции сякаш загърбиха Киев и отразиха обстойно трагедията в турската мина в Сома, където загинаха повече от 300 души, а улиците, най-вече в големите градове на страната, се заляха с хиляди протестиращи хора. Отговорът на управляващите чрез силовите полицейски служби за пореден път е сълзотворен газ и вода. Премиерът Ердоган отново е изправен пред обществен гняв, но този път след най-тежък промишлен инцидент в Турция. Той обяви тридневен траур, отложи посещение в Албания, отиде в Сома на крака, но бе освиркан и потърси спасение от масовото недоволство в близък магазин, наобиколен от многобройна охрана. Реакциите и думите му издават повече от нервност, а съобщенията в някои турски медии, че се е обърнал към демонстрант с обидно антисемитско изказване, придружено със замахване, само наливат масло в огъня на опозиция и светски настроеното общество. Общество, което през последните една-две години набира все повече кураж да се противопостави на управлението на ПСР начело с Ердоган. Поводи не само не липсват, а и доказват, че страната е изправена пред обществено-политическа криза с непредсказуем на този етап изход.
Всъщност трагедията в Сома изведе на дневен ред въпроси за начина на управление на ПСР, за начините за постигане на прословутите високи икономически показатели на Турция през последното десетилетие, за заслепението от прокламираните демократични и цивилизационни действия, които в крайна сметка отвориха очите на светска Турция за "меката ислямизация на страната", но не решиха повечето социални проблеми, в това число и мерките за защита на човешкия живот. Специалисти смятат, че ако е имало необходимите за целта предпазни мерки, 80% от миньорите са можели да се спасят. Явно печалбата е била приоритет, а не сигурността.
Знае се, че турската икономика е жадна за енергийни източници, че е на второ място в света след Китай по внос на такива източници, че строителството и пътищата са приоритетите на правителството, но да се каже от премиер, че "това са естествени неща и се случват по цял свят", когато говори за жертвите във въгледобивната мина, е най-малкото неуместно. Затова и въпросите в медии и общество са остри и дори се пита дали страхът от властта на военните и прилаганите от тях методи на преврати с цел да съхранят светския режим е достатъчно основание да се подкрепя години наред управление, което е загърбило именно социалните си задължения, което на практика е наложило еднопартийна власт в редица сфери като законодателство, икономика, медии, правосъдие и т. н., като облагодетелства предимно своите привърженици и дейци в икономиката. Поне в такава насока са и коментарите след миньорската трагедия в Сома на повечето световни и местни наблюдатели.
Корупционните скандали, чийто произход се приписва на съидейниците на Фетулах Гюлен, най-влиятелния мюсюлмански лидер в Турция, управляващ империя от училища и медии не само в страната, както и смъртта на толкова много миньори, няма как да не се използва от всички критици на Ердоган и най-вече от опозиционните партии. Независимо че в повечето случаи реакциите на управляващите са в стил "лов на вещици", като се отстраняват или разместват стотици гюленисти в съдебната система, медиите или други институции. И при посещението си в Сома премиерът Ердоган предупреди, че противниците му ще се възползват, но в този случай дори подкрепящите го коментатори и членове на ПСР поискаха оставката на министрите на труда и енергетиката.
Търсят се "жертви", за да се отпуши напрежението. А предстоят президентски избори през август!
За разследващ прокурор се назначава Йолмер Тюркен, адвокат и председател на ПСР в Биледжик, привличат се под отговорност представители на фирмата, приватизирала през 2005 година мините и естествено подкрепяла по всякакъв начин ПСР при всички избори, както и правителството на Ердоган при всичките му действия. До момента отговори на въпроси защо се назначават малолетни в мините, защо в Меджлиса (парламента) само преди месец е отхвърлено предложението на опозицията за проверка точно на тези мини поради зачестили сигнали за нарушения в охраната на труда, защо липсва контрол върху трудовите условия от страна на властта, дали наистина е имало повече от 100 сирийски работници в същата мина, чиито тела не са извадени, а са останали бетонирани в залятата галерия и т. н. няма. Местните хора не крият, че сирийците са получавали доста по-малко пари от турците за същата работа (30 срещу 40 лири на ден например) и това е увеличавало печалбите на собствениците, но ако е истина, въпросите се множат и дори излизат извън страната.
Не бива да се забравя, че Сома е град в регион, който от десетилетия подкрепя опозиционната НРП и затова лидерите й са особено чувствителни към тегобите на местното население, което почти изцяло е заето във въгледобивните  мини и живее от тях. Шокът е голям, турците свеждат глави пред жертвите, хиляди протестират, искат оставката на правителството, лидери на други страни, включително България, изказват съболезнования, но турското общество е объркано в дилемата дали опозицията ще успее да използва трагедията, за да изтласка от властта ислямиста Ердоган или той, въпреки всичко, ще съумее да излезе от ситуацията и да се кандидатира за президент през август.
Това не само е негова мечта, но и единствен начин да остане на върхова позиция в политиката, защото съгласно устава на собствената му ПСР няма право на повече от три мандата като премиер. Освен ако не приложи законови промени, които на фона на съществуващата сложна политическа и социално-икономическа обстановка в страната няма как да се приемат еднозначно и положително от турците като цяло. Но резултатите от местните избори, когато ПСР спечели около 44% от гласовете на избирателите, е добра основа да се "хвърли поглед", по израза на "Икономист", към президентския пост. На тази плоскост много анализатори считат, че резиденцията в "Чанкая", Анкара, ще сблъска интересите на настоящия президент Гюл и премиера Ердоган. Ердоган отхвърля намеците за неразбирателство с президента Гюл във връзка с кандидатурата за президент от страна на ПСР. Твърди, че няма противоречия кой да бъде номиниран, че и той, и Гюл са се отдали от години на един и същ идеал и са съоснователи на партията. Според него кандидатурата ще бъде определена от тях заедно и след консултации вътре в ПСР. Казва още, че са провели проучване на общественото мнение и ще направят заключения и предложения според резултатите от консултациите в ПСР и от проучванията. Не е тайна, че след местните избори на 30 март т. г. Ердоган се е срещал три пъти с президента Гюл по същия повод. От своя страна, президентът Гюл отхвърля опцията за размяна на постовете по примера на Путин/Медведев. Този модел не бил удачен за Турция. Но за да остане в политиката, Гюл би трябвало да се кандидатира за президент и да спечели, защото той не е народен представител и няма как да стане премиер. Ако няма законови промени!
Повечето международни анализатори не се съмняват, че силният човек в Анкара ще се кандидатира за президент, но дилемата между него и Гюл на този етап остава. Бедствието в Сома може и да отложи предвижданата дата за обявяване на кандидатурата му за президент, но и отговорите на задаваните въпроси ще се забавят. Ако изобщо се получат.
Факт е обаче, че обстановката в страната вече няма да е същата и Ердоган няма как да разчита на медийния комфорт и онази народна любов, която съпътстваше премиерството му в първите години от властта. Корупционните скандали, забраната на социални мрежи, "меката ислямизация", която противоречи на цивилизационната ориентация на голяма част от турското общество, несъобразяването с модерните искания на младите и светски ориентираните граждани, трагедии като тези в Сома при всички случаи ще увеличават недоволството срещу ПСР и лидера й, независимо дали ще бъде президент или премиер. Да не говорим за словата, които германски политически дейци използваха, за да посочат неодобрението си относно визитата на Ердоган в Германия на 24 май. Смята се, че целта на посещението била да осигури подкрепата на турците в Германия за президентската му кандидатура. И затова гостува в Кьолн, където има голям брой турски граждани, но социалният министър на Северен Рейн-Вестфалия поиска отлагане на визитата на Ердоган, защото я смята за "погрешна, неудачна и близка до накърняване на немския закон". Представители на социалистите  и на консервативния Християн-демократически съюз пък заявиха, че не е правилно Ердоган да води своята предизборна кампания в Германия, независимо че бил поканен от Европейски съюз на турските демократи, и то по повод 10 г. от създаването му. Никак не е странно, че дори съпредседателят на Зелената партия Джен Йоздемир, немски гражданин от турски произход, определи посещението на Ердоган като неудачно след гибелта на толкова много хора в Сома и масовите протести в страната.
Настроенията са еднакви, въпросът е какво ще реши Ердоган. Вече е доказал, че е боец и е добил незаменим опит в политическите битки, в начините на организация на изборните процеси, на международното поле и успехите му никак не са случайни. И финасово подплатени, разбира се. А дали опозицията ще съумее да се възползва от ситуацията на недоволство и протести, предстои да следим. Ако това е важно за турците, за нас е важно Турция да остане на страната на добрите, на онези, които творят мир и сътрудничество между държавите, без "задни мисли" и без поглед в минало. Дори и да е незабравимо.


В Сома премиерът Ердоган бе освиркан от хората и принуден да потърси спасение от масовото недоволство в близък магазин


Миньорите протестираха с... ръцете си


Спонтанните демонстрации в някои турски градове напомнят много за антиправителствените протести около парка Гези миналото лято


С водомети, сълзотворен газ и гумени куршуми турската полиция отново разгонва гневни демонстранти


Трагедията в Сома изважда на показ една от невидимите слабости на сегашното турско управление, които често биват засенчвани от икономическите успехи на страната. Бившият синидкален бос Четин Уйгур обвинява правителството на Ердоган в "най-тежкото престъпление спрямо работниците в цялата история на страната". Затова не е изненада, че сега в Сома са мобилизирани толкова много полицейски части. "Страхуват се от реакцията на народа", казва Уйгур
БГНЕС

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ