01 Май 2024сряда05:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Какво представлява европейското ляво семейство

Българин оглавява утре Партията на европейските социалисти

/ брой: 225

автор:Павлета Давидова

visibility 84

От утре Партията на европейските социалисти ще стане много по-близка на българите. Защото за първи път в историята тя ще бъде оглавена от българин - лидера на БСП Сергей Станишев. Заради неуморната си работа в последните девет месеца той остана единствен кандидат за лидерския пост. Международните и българските наблюдатели веднага оцениха това като лично признание за Станишев, но и като признание за нарасналата роля на БСП в политиката на европейската левица. Фактът става още по-значим като се отбележи и това, че българските социалисти са партия-член на ПЕС от едва 7 години. Ако европейската левица подкрепи номинацията на Станишев, мандатът му ще е от 2,5 години.
Ако някой си мисли, че ставането на лидер на толкова голяма и сложна организация е лесно, нека да премисли идеята си. ПЕС обединява 34 пълноправни членове, в които влизат както партии, така и организации. Партията е наследник на Конфедерацията на социалистическите партии от Европейската общност, създадена през 1974 г.

През юни Станишев успя да обедини лидерите на ПЕС около общ Пакт за растеж и заетост, който официално да отхвърли строгите рестрикции на десницата


След избора за нов президент в събота социалистически, социалдемократически, прогресивни и трудови партии от страните-членки на Европейския съюз, плюс Норвегия, ще разчитат на българин да представя левите им идеи пред света. Към представителите със статут на пълноправни членове спадат още групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП, групата на ПЕС в Комитета на регионите, ПЕС жени, младежката организация ЕКОСИ и Фондацията за европейски прогресивни изследвания. Всички пълноправни членове имат право не само да участват в заседанията на ПЕС, но и да гласуват и издигат различни инициативи. Без право на инициатива са асоциираните членове, партиите и организациите със статут на наблюдатели. Към момента в ПЕС има 11 асоциирани партии, в това положение са още Социалистическият интернационал и групите на социалистите в ПАСЕ и ОССЕ. Със статут на наблюдатели в ПЕС са 9 организации и 6 партии.
За функционирането и общите политики, които следват европейските социалисти, отговарят няколко органа. Конгресът на ПЕС се свиква 2 пъти на всеки 5 г., като основната му функция е изборът на президент и извършването на евентуални промени в устава и статута на членство на партиите. През останалото време заседава Съвет на ПЕС, който дава възможност за дискусии относно политиките и посоката, която трябва да следва обединението на социалистите. Това е и органът, който приема манифеста на ПЕС за участие в изборите за Европейски парламент.
На всеки 2 или 4 месеца се провежда заседание на Президиума на ПЕС, който е натоварен с вземането на решения за текущата дейност на европейските социалисти. В него освен президента участват генералният секретар на ПЕС, председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, председателката на ПЕС жени, по един представител от всяка партия-член, както и по един човек от ЕКОСИ и групата на ПЕС в Комитета на регионите. Право на участие в срещите имат представителите на асоциираните партии и комисарите на ПЕС. Близо година заседанията на президиума се водят от ирландеца Рури Куин, България е представена от секретаря на НС на БСП Кристиан Вигенин. Подготовката за срещите на президиума се извършва от специален координационен екип. Ежедневната работа на ПЕС и изпълнението на решенията й са поверени на секретариата на ПЕС, чието седалище е в Брюксел. В момента генерален секретар на партията е французинът Филип Кордери. За координираното изпълнение на решенията помагат и срещите на лидерите на ПЕС, които се провеждат 2 пъти годишно, както и тези на министър-председателите и министрите, излъчени от редиците на европейските социалисти.
Отделни експертни групи обсъждат различни сфери, в които се развива ПЕС - модернизиране на политиката, финансовата и икономическата политика, социална Европа, околната среда, миграцията, външната политика и др. Има и работна група за присъединяването на Западните Балкани към ЕС, председателството в нея е поверено на българския евродепутат Кристиан Вигенин.
Сред основните цели на членовете на ПЕС са утвърждаването на социалистическото и социалдемократическото движение в ЕС и Европа, сътрудничеството със Социалистическия интернационал, развиването на близки взаимоотношения между националните партии и парламентарни групи, координацията и сътрудничеството между европейските институции чрез членовете им, които са социалисти. ПЕС си е поставила за задача и да подпомага контактите с европейските профсъюзи, професионални организации, асоциации и представители на гражданското общество.


Европа и ПЕС


Партията на европейските социалисти е второто по големина политическо обединение в Европейския парламент. 188 от 754 членове на ЕП са част от нея, като към тях се присъединиха и италианските демократи. Обединението е наречено Прогресивен алианс на социалистите и демократите, а негов председател е австриецът Ханес Свобода. В девет от 27-те страни-членки на ЕС управляват представители на европейската левица. Правителствата в шест държави - Австрия, Белгия, Дания, Франция, Румъния и Словашката република, са излъчени от редиците на ПЕС, във Финландия, Ирландия и Люксембург социалистите са коалиционни партньори в управлението.
В Комитета на регионите европейската левица разполага със 115 пълноправни членове и е втората по големина партия. ПЕС има и шест ръководни комисарски поста в ЕК, представители на левицата там са Катрин Ащън, Хоакин Алмуния, Марош Шевчович, Мария Даманаки, Щефан Фюле и Ласло Андор.


Пътят към успеха


Реално номинацията на председателя на БСП Сергей Станишев няма конкуренция за лидерския пост в ПЕС. Това говори за безапелационната подкрепа, която той получи за досегашната си дейност като временен лидер на европейската левица. За да се стигне до това признание обаче, БСП измина дълъг път, който явно не остана незабелязан от европейските й другари.
Сближаването на родните социалисти с другарите им от Европа започва през 2002 г., когато през септември председателят на БСП получава възможност за участие в заседанията на президиума на ПЕС като постоянно поканен. 2 години по-късно, на 24 април 2004 г., БСП официално получава статут на асоцииран член на ПЕС, а Сергей Станишев е одобрен за член на президиума с право на съвещателен глас. Превръщането на БСП в пълноправен член на лявото семейство е от 19 май 2005 г. и става факт, след като Европейският парламент ратифицира договора за присъединяване на България към ЕС. Две години по-късно страната става домакин на заседанието на Съвета на ПЕС, което поставя началото на подготовката на манифеста на партията за избор на членове на ЕП. Станишев е сред четиримата говорители по основните теми, заложени в общия документ на европейската левица, и представя насоките на външната политика на обединението. След това оглавява Мрежата на ПЕС за външна политика. На 24 ноември 2011 г. лидерът на БСП бе избран единодушно за президент на ПЕС до редовния конгрес на партията.

Конгрес 2012


Конгресът на Партията на европейските социалисти ще се проведе на 29 септемви в Брюксел. Негова основна цел е избирането на нов президент на ПЕС. Единствената номинация идва от България и е на председателя на БСП Сергей Станишев. Гласуването по кандидатурата му ще отнеме около час, а повече от 30 партии и организации ще дадат своя вот. Домакин на срещата в Брюксел ще е министър-председателят на Белгия Елио ди Рупо, който ще приветства гостите. Отчет за дейността на ПЕС ще бъде представен от генералния секретар Филип Кордери, а Ханес Свобода ще говори за дейността на Групата на социалистите и демократите в ЕП. Мартин Шулц, който председателства Европарламента, също е предвиден с изказване.
Три основни теми ще бъдат дискутирани от социалистите - "Заедно за..." икономиката, обществото и Европа, които са ни нужни. Ще има дискусия за кампанията за младежката безработица, която бе подкрепена от Станишев, очаква се изменение на устава на ПЕС и прием на нови членове в социалистическото семейство. В края на деня делегацията на българските социалисти в ЕП ще даде и специална вечеря.

 

Досегашните президенти

Вилхелм Дрьошер (Германия) април 1974 - януари 1979
Робер Понтийон (Франция) януари 1979 - март 1980
Жуп ден Юл (Холандия) март 1980 - май 1987
Витор Констанцио (Португалия) май 1987 - януари 1989
Ги Спитаелс (Белгия) февруари 1989 - май 1992
Вили Клаас (Белгия) ноември 1992 - септември 1994
Рудолф Шарпинг (Германия) март 1995 - май 2001
Робин Кук (Великобритания) май 2001 - април 2004
Пол Нируп Расмусен (Дания) април 2004 - ноември 2011
Сергей Станишев (България) ноември 2011 - до момента


7 Конгреса за избор на лидер на ПЕС:

Хага - 1992 г.
Барселона - 1995 г.
Малмьо - 1997 г.
Милано - 1999 г.
Берлин - 2001 г.
Брюксел - 2004 г.
Порто - 2006 г.
Прага - 2009 г.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ