01 Юни 2024събота12:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Какво означава "бедно германче"?

/ брой: 209

visibility 11

DW

За разлика от много други страни по света, децата в Германия не се борят за оцеляване. В сравнение с бедните деца в Бангладеш или Буркина Фасо например бедните германчета живеят привилегировано - те имат покрив над главата, дрехи и играчки, получават лекарства и достъп до образование. И въпреки това: и в Германия все повече деца растат в бедност. Това става ясно от изследване, публикувано от фондация "Бертелсман". В него се казва: "Почти два милиона деца в Германия днес растат в семейства, зависими от социалните помощи. Много повече, отколкото преди пет години." А децата, чиито родители са безработни и са зависими от държавните помощи, т.нар. Харц IV, минават за бедни.

Без собствена детска стая

Какво означава "детска бедност" в една от най-богатите страни на света? "Бедните германчета са принудени да се лишават от много неща", обобщава експертката по въпросите на семейната политика към фондация "Бертелсман" Анете Щайн. Лишенията започват още вкъщи. Много често бедните деца нямат отделна стая, където да се усамотят или да си пишат домашните. Те се хранят нездравословно и вместо плодове и зеленчуци често на трапезата у дома има фаст фууд. А неправилното хранене води и до по-чести заболявания.
В изследването се казва още, че децата от бедни семейства много често са "социално изолирани", защото родителите им нямат пари за екскурзии, уроци по музика или спортни курсове.
Всичко това се отразява негативно върху образованието на децата. "Целият образователен период при тези деца протича много по-проблематично, отколкото при децата от материално осигурените семейства", каза експертката по въпросите на семейната политика. Разбира се, че и родителите с ниски доходи подкрепят децата си - в рамките на възможностите си. Много често обаче бедността се затвърждава в семействата. "Колкото по-дълго живеят децата в бедност, толкова по-голям е рискът бедността да окаже отрицателно влияние върху тяхната съдба", казва Анете Щайн. Така например в университетите рядко се срещат деца на родители, които са зависими от Харц IV.
Изследването на фондация "Бертелсман" показва, че особено застрашени от бедност са дъщерите и синовете на самотни родители, както и децата от многодетни семейства. Изглежда, че роля играе и местожителството. По принцип рискът от обедняване в богатата Южна Германия е значително по-малък, отколкото в по-слабо развитите индустриални области като Северен Рейн-Вестфалия. От изследването става още ясно, че почти всяко пето дете в източната част на Германия расте в бедност. На много по-добър старт в живота могат да разчитат децата, които израстват в Бавария или в Баден-Вюртемберг, където бедните деца са по-малко от 10 процента.

Две евро отгоре?

Всъщност няма нищо ново в това, че детската бедност в една богата държава като Германия расте. Изследването на фондация "Бертелсман" обаче ясно показва, че всички мерки на държавата срещу тази тенденция досега са били неефикасни. До подобен извод стига и последният доклад за бедността, изготвен от няколко социални сдружения в Германия. Те настояват за "детски надбавки, които са съобразени с потребностите на децата и подсигуряват тяхното съществуване". Защото, според тях, щастливото детство не бива да се мери по дебелината на портфейла на родителите. Все пак има значение дали детето е лишено от музикално обучение, от биохрани, от частни уроци, от семейна отпуска или от участие в някой футболен клуб.
Според президента на германския фонд за закрила на децата Томас Крюгер последното предложение на федералния финансов министър Волфганг Шойбле за увеличаване на детските надбавки с две евро за дете няма как да заличи тази разлика.


Бедността има различни измерения според различните стандарти на живот. Едно е да си бедно дете в Германия, друго е да си бедно дете в България...

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 649

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 671

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 638

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ