02 Май 2024четвъртък19:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Какво да правим, ако ни застигне гръмотевична буря

Съвети за безопасно поведение на открито и закрито

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 1808

Зачестилите напоследък гръмотевични бури и мълнии дадоха основание на БЧК и специалистите да припомнят със съвети и полезна информация как да се предпазим от тях. Ежегодните статистики включват ранени или починали хора, разрушения и материални щети вследствие на директно попадение на мълния или вторичното въздействие от паднала мълния.

Природните и климатичните промени в последните години все по-често ни изненадват. Ако доскоро знаехме, че гръмотевични бури могат да ни застигнат в средата и края на лятото, това сега съвсем не е така. Едно от най-важните неща, които трябва да правим, когато се отправяме към високото, е да се информираме добре каква е прогнозата за времето.

Статистиката сочи, че 24 000 души по света са убити от мълнии всяка година, а около 240 000 са ранени. Ударите на мълния се срещат по-често в планините, отколкото в низините и равнините. Това ги нарежда сред най-големите опасности, които могат да сполетят планинари и алпинисти. Една от характеристиките им е поразяването на самотни предмети на високо място.

Не изпадайте в паника, а мобилизирайте цялата си воля, за да действате овладяно, правилно и да предпазите себе си и хората, с които сте.  

Какво трябва и какво не трябва да правите

в такава ситуация:

1. Твърди се, че гъстата гора с високи дървета е сравнително безопасна, но ако се намирате в такава местност, не разчитайте, че, заставайки под някое дърво с гъсти клони, сте напълно защитени. Изберете мястото така, че да има достатъчно разстояние между няколко дървета, най-добре е това да бъде малка полянка.

2. Избягвайте високите места и ако установите, че вие сте най-високото нещо, се снишете максимално.

3. Не стойте близо до самотно растящи високи и полусухи дървета. 

4. Не се катерете по скали и каменни късове.

5. При гръмотевици, ако сте на колело, слезте от него. 

6. Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение.

7. Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения. Усетите ли, че кожата ви изтръпва, или че косата ви се изправя, то това може да е сигурен знак, че мълнията наближава.

9. Не се оглеждайте и не хуквайте да тичате, така само ще загубите ценно време.

10. Застанете с колене и длани, поставени на земята - поза куче. Светкавицата минава по най-краткия път към земята, така че ако ви удари в този момент, вероятността да спре сърдечната дейност или дишането се намалява. След това бавно легнете плътно на земята.

ВАЖНО: В никакъв случай не стъпвайте или сядайте върху мокра повърхност. Тя привлича гръмотевиците. Позата, която е добре да заемете, е с наведена надолу глава, прибрани към гърдите колене и повдигнати във въздуха стъпала.

Не забравяйте, че подпрените на земята лакти се явяват проводник.

11. Ако носите метални предмети - ключове, ключодържатели, шноли, колани с метални токи, ножчета, монети - изхвърлете ги далече от себе си. Добре е да са на повече от 20-30 метра от вас. Различните инструменти обаче, като брадвичка, мотика и т.н., които са с дървени и сухи дръжки, са практически изолирани, макар че могат да заискрят по ръбовете си.

12. Препоръчително е между тялото си и повърхността на земята да поставите изолация: за целта подходяща роля би изиграл някакъв сух материал, като дреха например - сложете го на земята и застанете върху него. Това, че обувките са ви сухи и с гумена подметка, не е гаранция. В случай, че разполагате с дълго и дебело въже, използвайте го, като го навиете в кръг и седнете върху него. Възможно е да се окаже, че не разполагате със суха изолация - тогава легнете плътно на земята. Стойте далече от водни басейни.

13. Сред природата подходящи места за подслоняване са пещерите. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и се старайте да има поне метър свободно пространство от двете ви страни. Не се подслонявайте близо или под надвиснали скални маси.

14. Ако се намирате до река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай, че сте с лодка или сърф в морето, бързо тръгнете към брега.

ПОМНЕТЕ:

Aко гръмотевицата закъснее с 3 секунди, мълнията е паднала на приблизително 1 километър разстояние. Едновременно проблясване и гръм означават, че мълнията е паднала съвсем наблизо.

Ако сте вкъщи или на работното място, трябва да изключите от мрежата телевизора, кабела от външната антена, компютъра, видеокасетофона и останалите електрически уреди. Затворете вратите и прозорците. Стойте далеч от чешми, балконски врати, прозорци. 

Кредоуеб.бг


Защо мълнията е толкова опасна?

Мълнията е електрически разряд, който се появява между облаци или между облаци и земята. Когато електромагнитното поле достигне определен интензитет, от върха на облака започва да се спуска стъпаловиден низходящ лидер, носещ отрицателен заряд. Когато той е вече на около 300 м от земята, от високите обекти започват да се образуват възходящи (стреловидни) лидери, но само един се свързва с низходящия; следва обратният удар, който предизвиква мълнията. Ето защо планинските върхове стават любими цели.

На ден падат около 8 милиона мълнии по света. 90% от ударените от мълния хора оцеляват.

Светкавиците могат да разредят до 1 милион волта със скорост до 150 метра в секунда. Тези числа са невероятно потресаващи, което ги прави изключително опасни - особено когато ударят нещо или някого.


Първа помощ при инцидент

Леки удари

Въпреки че директните удари на мълния причиняват поражение по тялото, те не са фатални - поне в повечето случаи. Независимо от това, ако сте ударени, се нуждаете от спешна медицинска помощ. Позвъняването на тел. 112 е задължително.

Симптомите на лек удар от мълния включват припадък, нервен шок, виене на свят, слабост, изгаряния.

Трите най-важни стъпки, които трябва да предприемем при оказване на помощ на пострадал в този случай, са осигуряване на пълен покой, затопляне с одеяла и при компетентност - даване на болкоуспокояващи и успокоителни лекарства.

Силни удари

Силните удари са много по-опасни и с фатални последствия. Симптомите тук включват припадък, шок, глухота, нарушение на сърдечната дейност. Необходимо е спешното повикване на специалисти за първа помощ чрез тел. 112. Ако има няколко засегнати, нужно е да им се помогне според спешността на тяхната нужда. Този, който не може да диша, е с приоритет, но се опитайте по възможност да помогнете на всички.

Внимавайте и никога не подценявайте опасността!

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ