Как Колумб ще се издигне над Статуята на Свободата
Грандиозен 126-метров паметник на откривателя на Америка, направен от именития руски скулптор Зураб Церетели, ще бъде открит в Пуерто Рико
/ брой: 205
"Раждането на Новия свят" - така се нарича паметникът на Христофор Колумб, който предстои да бъде открит в Пуерто Рико през 2016 г. Изграждането на впечатляващия 126-метров монумент, чийто автор е прочутият руски скулптор Зураб Церетели, се осъществява с пълна пара в градчето Аресибо. Всъщност това е мястото на северния бряг, където се предполага, че великият Колумб е акостирал по време на първото си от четирите мащабни пътешествия през 1492-1493 г. Монтажът на мащабната статуя трябва да бъде завършен до края на 2015-а, датата на официалното откриване на монумента догодина обаче още не е уточнена. Но кураторът на проекта Зураб Махарадзе, който е и внук на Церетели, твърди, че всичко върви по план.
Началото е дадено преди повече от две десетилетия в испанската Севиля, откъдето в края на ХV век отплува грандиозната корабна експедиция към далечните непознати брегове. Именно там през 1995 г. бе открита композицията "Раждането на новия човек", чийто автор е Зураб Церетели. Той замисля да издигне паметници на Колумб върху два континента. Тоест остава да продължи реализацията на идеята от другата страна на Атлантика с втори монумент.
Целият проект е замислен в чест на 500-годишнината от откриването на Америка от Колумб. Първоначално планират паметникът да бъде издигнат в Ню Йорк, а по-точно върху остров Рузвелт, който се смята за част от града. Авторът на скулптурата твърди, че в утвърждаването на макета имат пръст президентите Михаил Горбачов и Джордж Буш-старши. Обаче тогавашният кмет на Голямата ябълка Рудолф Джулиани категорично се обявява срещу монтирането на монумент, по-висок от Статуята на свободата. Така "странстването" на Колумб из Америка, макар и виртуално, продължава.
Намират хубаво място за паметника на брега на океана във Флорида, но властите на щата се отказват от проекта заради финансови проблеми. После на някой му хрумва да украси с монумента намиращия се в щата Охайо град Колъмбъс, кръстен именно на прочутия мореплавател. Но там съвсем неочаквано срещу скулптурата се обявяват индианци, за които великият пътешественик е символ на европейската колонизация и окупирането на родовите им земи. Изход от създалата се ситуация все пак е намерен.
Факт е обаче, че заради многобройни корупционни скандали, разтърсили Пуерто Рико в края на миналия век, реализацията на проекта на руския художник и скулптор Зураб Церетели се забавя почти с 20 години. Но все пак авторът успява да стигне до финалната стъпка по осъществяването на идеята си.
Около 2500 детайла от бронз с общо тегло 600 тона се правят в Санкт Петербург и се препращат отвъд океана. Близо десетилетие скулптурата, без да е сглобена, се намира в Пуерто Рико. Местните власти на думи подкрепят идеята, но не бързат да осигурят терен за издигането на паметника. По-късно един от големите бизнесмени в града предоставя безвъзмездно земята си за монументалния комплекс.
Местните средства за масово осведомяване първоначално се отнасят резервирано към идеята Колумб да се извисява над крайбрежието, като предполагат, че високият паметник ще представлява опасност за самолетите. След като е получено официалното разрешение за издигането на скулптурата и се анализира вероятността от застрашаването на въздушния трафик, в края на 2010 г. в Аресибо най-после започва съществената работа по финализирането на проекта на Церетели.
Всички части на композицията вече са превозени до мястото, където ще бъде разположен паметникът, готов е фундаментът, завършено е издигането на 40-метровия постамент, направеното досега се декорира с медни детайли. За монтажа и работата с метал отговарят най-добрите експерти от Санкт Петербург. Но в процеса са ангажирани и местни специалисти - повече от 400 пуерториканци се трудят за реализирането на мащабния проект. Спецификата на местния климат, включително и вероятността от цунами, също влияят на темповете на работата и използваните материали.
Скулптурата на пътешественика ще е най-голямата на територията на САЩ: символът на страната - прочутата Статуя на свободата - се издига на 93 метра заедно с постамента. А статуята на първооткривателя на Новия свят е цели 126 метра. Целта е Колумб не просто да се извисява над крайбрежието, но и да се вижда от всички кораби и круизни лайнери, пристигащи в Америка.
Идеята е композицията да изглежда така, все едно вълни от бронз изнасят на брега кораба с опънати платна, зад щурвала на който стои самият Колумб. Освен че е мащабен монумент, плавателният съд ще служи и за наблюдателница. Във вътрешната част на постамента, който е с размерите на една трета от целия монумент, се работи по изграждането на стъпала, асансьор и дори тоалетна за туристите.
Смята се, че паметникът ще се превърне в ярка забележителност на Пуерто Рико, ще стане истински музей под открито небе и още един повод хората да искат да посетят това място така, както преди пет века към него се е устремил Колумб.
Макет на грандиозния паметник
Изграждането на монумента върви с пълна сила
Авторът на скулптурата на Колумб и създателят на безброй други впечатляващи творби Зураб Церетели в ателието си
Малка част от внушителната статуя