28 Март 2024четвъртък21:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хоби

Как гълъбът от пощальон стана състезател

Птиците донасят ценна информация по време на Първата и Втората световна война, изследователи доказват, че чрез ноздрите те си създават цяла "навигационна карта" за летене

/ брой: 167

автор:Надежда Ушева

visibility 4926

Пощенските гълъби са познати още от древността, когато именно те "отговаряли" за въздушната кореспонденция. Гърци, римляни, египтяни, перси, евреи, а по-късно гали и германци, оставят писмени сведения за използването на гълъби за военни, търговски и други цели.
С помощта на птиците гърците известяват  имената на победителите от Олимпийските игри. Изключително развитие получава т.нар. "гълъбова поща" в Египет през 1146-1173 г. Тази тенденция продължава чак до Първата и дори Втората световна война, когато широко се използват специални породи птици със силно развита мускулатура.
По време на Втората световна война британското разузнаване си служи с повече от 200 000 пощенски гълъба, които бомбардировачи хвърлят над окупираните от германците територии в специални сандъци, прикрепени към парашути. Съпротивата и местните жители връзвали на крачката на птиците писма с ценна информация за позициите на противника. Малките разузнавачи се връщали с писмата във Великобритания.
На 32 от оцелелите гълъби били връчени висши военни награди за животни от английското разузнаване. Един от отличените е гълъбът Джо, който прелетява близо 35 км за 20 минути и доставя съобщение, което предотвратява американска бомбардировка над град, вече превзет от британските войници.
През втората половина на XX век пощата с гълъби намира приложение от журналисти от водещи вестници и световни информационни агенции. Птиците донасят редакционната поща по-бързо, отколкото това могат да направят автомобилите. В чест на пощенския гълъб издават специализирана литература, картички, марки. В Германия излиза пощенска марка през 1963 г. Любители организират събития и фестивали по света. В Нова Зеландия - родината на първата официална "гълъбова поща", се провеждат всяка година различни прояви сред колекционери.
Отдавна обаче никой не разчита на пощенските гълъби. Те остават назад във времето. С развитието на радиосъобщителната и телевизионната техника използването им за кореспондентски услуги е прекратено.
Има отделни експерименти, които показват, че пощенски гълъб може да е по-бърз дори от... интернет. В Англия например организират състезание между високоскоростния пренос на данни и пощенски птици. Оказва се, че в не всички региони  съвременният метод е по-бърз от гълъбите. В градските райони интернет побеждава, но в селските положението е много по-различно. Десет гълъба били пуснати от ферма в Йоркшир в момента, в който започнало качването на петминутно видео. След 1 час и 30 минути птиците стигнали до крайната си цел на 120 км от старта, докато само 24 процента от 300MB файл бил качен. Подобни случаи има и в други части на света като ЮАР. Там също бе доказано, че гълъби са по-бързи от интернет.
Днес пощенският гълъб се използва най-вече за състезания. Отглежда се от гълъбовъди предимно за спортни цели и поради това получава широко популярното название "спортен" гълъб. Този тип се отличава от другите видове със специфични качества. Прелетяват стотици километри при средна скорост от 70-90 км/ч.
Спортните птици през XXI век имат монтирани чипове и според председателя на Българската асоциация на гълъбовъдите Илиян Даменлиев на моменти достигат скорост от 120-140 км в час. По думите му височината на летене при гълъбите зависи от климатичните условия.
- Когато има силен насрещен вятър, гълъбите летят от 40 до 60 м над земята. При хубаво време и попътен вятър достигат и до 2000 м височина - отбелязва Даменлиев.
Той обяснява, че пощенският гълъб може да бъде отнесен някъде, да се пусне и да се прибере обратно, но не и да отиде. Няма как да бъде обучен. Състезанията започват от 100 и продължават до 1000 км. Гълъбът, развил най-голяма средна скорост, печели съревнованието.
- В България това е просто хоби, а по света - цяла промишленост. При нас все още всичко е заложено на любителски начала - коментира Даменлиев. - От хоби гълъбовъдството вече е преминало в спорт. България е една от малкото страни, където с него се захващат младежи. В чужбина това е занимание на пенсионери, на хора, които имат много свободно време. 
Известни са случаи, в които гълъби живеят до 25-26 г., а гълъб, който е на 10-12 г., вече се води стар. Пернатите животни могат да намират пътя си обратно към дома на разстояние хиляди мили - способност, която и днес удивлява учените. Именно заради това качество пернатите са използвани за вестоносци, а дори и за пренасяне на дрога...
Изследователи от Италия доказват, че ноздрите на гълъбите имат важно значение за намиране на обратния път. Според "Журнал по експериментална биология" гълъби с блокирана дясна ноздра са неспособни да направят "карта на ароматите", която да ги води в техния полет.
Гълъбите се раждат с добро и фино настроено обоняние, което им помага да намират лесно гълъбарника, откъдето са излетели. Досегашните опити обясняват, че докато си стоят или гнездят в  клетките, птиците разучават посоките, от които идват миризмите. Изглежда те си изграждат мислена "карта" на тези аромати, за да ги води в посока към гнездото.
Анализирайки пътя на летене, специалисти забелязват, че гълъби, които не могат да дишат свободно през дясната ноздра, изминават по-дълъг и лъкатушещ маршрут. Птиците спират по-често от тези със запушена лява ноздра и по-трудно намират пътя обратно.
Други изследвания показват, че гълъбите усещат земното магнитно поле, което им служи като компас при летене. Според запознати миризмите са жизненоважни за намирането на посоката към "къщи". Уханията, възприемани през дясната ноздра, помагат на птиците да си изградят "навигационната карта" за летене.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ