02 Юни 2024неделя13:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Знание

Как биоотпадъците стават гориво

Наши учени от България и Франция с голям успех в синтеза на зеолити

/ брой: 151

автор:Велиана Христова

visibility 688

В публикация в едно от най-авторитетните научни списания - Nature Materials, учени от Университета в Каен - Франция, и от Софийския университет публикуваха завчера резултатите от съвместния си проект за синтез и изчерпателно характеризиране на зеолити без структурни дефекти чрез въвеждане на волфрам при получаването на материала. Зеолитите са кристални микропорести материали, които се използват широко в петролната и химическата индустрия като катализатори, за разделяне на газови смеси, обмен на метални йони и пр.
Един от основните проблеми при разширяването на тяхното приложение е свързан с наличието на дефекти в кристалната им структура. Основно предимство на зеолитни материали, описани в новото изследване, е липсата на дефекти, благодарение на което те показват уникални свойства - те са хидрофобни, притежават умерено силни каталитични центрове и са значително по-стабилни от стандартните зеолити. Допълнително тяхно преимущество е размерът на зеолитните кристали - около 100 нанометра, което позволява значително по-ефективно използване на зеолитната повърхност при каталитичните процеси и намаляване на страничните продукти като кокса, който понижава ефективността на катализатора. Уникалните свойства на новите зеолитни материали ги правят потенциални кандидати за ефективни катализатори както в класически индустриални процеси, така и в нови технологии като конверсия на природен газ до индустриални химикали и конверсия на отпадъчна биомаса до горива. Така процеси, които досега са разработвани в лабораторни условия, могат да бъдат приложени в индустрията. Такива материали се разширяват бързо и те вече се използват в медицината и фармацията, в екологичните технологии, в областта на електрониката и др.
Изследването е пример за успешно сътрудничество между български учени, работещи в чужбина и в България. Приносът на колектива от Софийския университет - проф. Георги Вайсилов и доц. Християн Александров, е в изясняването чрез квантовохимични методи на разположението, стабилността и електронните свойства на волфрамовите центрове в зеолитната решетка, както и свързване на наблюдаваните експериментално характеристики със структурата на зеолита на молекулно ниво.
Методът за синтез е разработен в Лабораторията по катализ и спектрохимия към френския Съвет за научни изследвания (CNRS) и университета в Каен под ръководството на проф. Светлана Минтова и с участие на проф. Валентин Вълчев, които са завършили висше образование и докторантура в България, започнали са научната си кариера в БАН, а в последните 20 години работят в чужбина. В същата лаборатория са направени и експерименталните изследвания на новите материали с участие на френски учени.
В първата десетдневка на юли в София се проведе 7-та конференция на Федерацията на европейските зеолитни асоциации (FEZA). Тя бе организирана също от проф. Вайсилов, проф. Вълчев и проф. Минтова. От 2016 г. проф. Вълчев е президент на Международната зеолитна асоциация. Федерацията е създадена на 12 юли 1995 г. в гр. Сомбатели (Унгария) и включва представители на националните асоциации на зеолитите от Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, Унгария, Холандия, Испания и България. На конференциите на ФЕЗА се представят най-новите резултати от научните изследвания и идеи за зеолитите и свързаните с тях порьозни материали. Във форума в София участваха 350 учени от 43 страни от пет континента, около 90 млади изследователи, както и представители на водещи световни компании - Тотал, ЕксонМобил, Шеврон, Шел, Хъниуел, Клариант, Зеолист, САБИК, Джонсън Матю и др. Златен спонсор на конференцията бе китайската компания Син енерджи технолъджи, чието основно производство е основано на иновации в областта на зеолитите.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 922

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 922

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 962

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1144

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ