03 Май 2024петък16:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как банките ни пощипват с 10-12 лева всеки месец

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 237

Армен ПОПОВ



На теория банковият бизнес е полезен. Парите сега са по-ценни от парите утре. Например искате да започнете бизнес. Или да финансирате текущия си бизнес. Или да построите хотел, цех, къща, да си купите апартамент или кола. Разбира се, можете да си спестявате и някой ден да си ги купите и без кредит. Когато станете на 80 или 120 години...
Ето затова банките са полезни. Купувате ги сега, а с печалбите си изплащате кредитите и развивате бизнеса. Такава поне е идеята и теорията. Практиката у нас обаче от кризата с имотния балон през 2008-2009 г. показва, че банките се научиха да печелят, освен от лихви по кредитите, и от такси, такси на таксите и таксички на таксичките.
При това тази практика се разви дотолкова успешно, че сега почти всички банки ни пощипват по десетина лева на месец само от таксички по поддръжки на сметки. Измислиха и такси за поддръжки на картите, сякаш ви ги носят на гръб като ходите да пазарувате, а не ги държите вие в портфейлите и/или телефоните си.
Такси за SMS, за онлайн банкиране, за теглене, за издаване, за преиздаване, за преводи, за тегления, за плащане и дори за връщане на плащанията. Предполагам, че има цели отдели, които в брейнсторм режим от сутрин до вечер мислят какви таксички на таксичките да измислят така, че да изглежда оправдано и разумно в очите на техните клиенти. И не на последно място, независимо от договорите ни за услугите им, те винаги си запазват правото да си слагат нови и нови таксички и да увеличават цената на съществуващите ЕДНОСТРАННО и без съгласието на техните клиенти, "в зависимост от пазарните условия". Достатъчно е просто да публикуват новите си тарифи на техния си сайт.
И когато се изненадате неприятно, че до вчера за теглене са ви вземали 20 стотинки, а днес 40 стотинки, ако не дай си Боже запитате "Ама откъде накъде?", отговорът винаги е - "Да сте чели Общите условия и да сте видели в сайта", дами и господа.
И точно тук започва моята драма. Не, че съм за 10 или 20 стотинки. Въпросът е именно в това да си кажем "Абе, ти за 20 стинки ли си бе, нещастник?!". И са победили. Но ако погледнем ситуацията от друг ъгъл, увеличението на някаква си таксичка, турена за това, че имате достъп до ВАШИТЕ пари, с които разполагат ТЕ, от 20 стотинки на 40 стотинки е 100% увеличение. И тук възниква въпросът кое се вдигна 100% - заплатата ви ли, те с дрон ли започнаха да ви носят картата да ви я поддържат до вас, с кирки ли подменят процесорите в сървърите, които ви "ПОДДЪРЖАТ" сметките, или какво?
Как, аджеба, една услуга, за която сте плащали 20 стотинки, изведнъж е станала двойно по-скъпа, без да се е променило нищо? А как е възникнала нова услуга, каквато до вчера я е нямало, каквато е например т.нар. "поддържка на карта"? Как са я поддържали тази карта преди месец, два, половин година, когато не е имало таксата "поддръжка на картата"?... И т.н., и т.н.
В един красив момент човек осъзнава, че за разни таксички и такси на таксичките го щипват десетина-дванайсе лева месечно. Да, някои ще кажат сега, че това не са пари. Ами като не са пари, пращайте ми по 10 лева 1000 души всеки месец, а? Я сметнете колко са 20 стотинки по 1 милион души клиенти на една банка. Сметнете сега по две. Ей това "не са пари" с един pdf в началото на месеца банката си ги прави и даже на хартия не го разпечатва.
Схващате ли, че не иде реч за двайсетте стотинки, а за принципа. За това, че според Кодекса на труда всеки служител и работник има право да си избере как да му се плаща заплатата - по банков път или в брой по ведомост. Но с подзаконов документ това право е отнето от държавата и сега всеки, ще или не ще, има банкова сметка в частно дружество - банка, която всеки месец си го щипва с по едни десетина лева като стой та гледай. И това е държавна политика - протекция на държавата към банковия сектор за наша сметка... с любов от държавата.

Фейсбук

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1123

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1053

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ