Кадри на ГЕРБ отново завладяват ВиК холдинга
/ брой: 159
В края на миналата седмица служебният министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков предприе серия от рокади в две ключови ведомства, които управляват милиарди - Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и "Български ВиК Холдинг". Пресцентърът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) информира на 11 август само за промените в пътната агенция, но не и за смяната на шефа на Националното тол управление и на цялото ръководство на "Български ВиК Холдинг".
"Сменихме част от механизма на часовника, за да може часовникът да тръгне, важното е кой какво може да направи". Така арх. Шишков коментира пред БНТ направените промени в АПИ и Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК), но отново без да съобщи за промените във ВиК Холдинга.
Решението му за смяната на цялото ръководство на ВиК холдинга е взето в същия ден, когато е подменен и Управителният съвет на АПИ - 11 август, показва справка в Търговския регистър.
Служебният регионален министър е освободил целия директорски борд, назначен от предшественика му Гроздан Караджов, който предприе и структурни промени в управлението на водния холдинг и отстрани назначените от предишната служебна власт кадри, свързани с ДПС. Сега арх. Шишков е уволнил Борислав Попов, Ивайло Ванков, Цветелина Василева и Димитър Атанасов.
На тяхно място е назначен нов Съвет на директорите. Четирима от членовете му са свързани с ГЕРБ: Ирена Георгиева, Пламен Манолов, Божидар Спасов и Теодора Пакулева. Петият член на директорския борд е бившият служебен заместник-министър на регионалното развитие Валентин Граматиков. Той зае този пост заедно с арх. Шишков във второто правителство на Стефан Янев, когато служебен министър на регионалното развитие беше арх. Виолета Комитова. За изпълнителен директор е избрана Ирена Георгиева.
"Български ВиК Холдинг" беше създаден в началото на 2020 г. с капитал от 1 милиард лева. Идеята беше да подпомага водните оператори в изпълнението на проектите с европейско финансиране, както и да реализира големи водни проекти, които са на територията на няколко области с цел да се намалят загубите на вода и да се реши проблемът с безводието, от което страдат редица населени места. На практика обаче холдингът се превърна основно в кредитор на 22-те водни дружества, които са под шапката му.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.