17 Юли 2024сряда13:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Къде са 15-те трлн. долара дългове на САЩ?

Или кои са най-големите кредитори на все по-задлъжняващото американско правителство

/ брой: 27

автор:Дума

visibility 855

Правителството на САЩ похарчи безпрецедентни количества пари, за да реши проблемите на американската икономика. Затова обаче трябваше отнякъде да бъдат събрани средства - чрез взимане на заеми с емитиране на облигации, които чичо Сам някога ще трябва и да връща.
Инвеститорите считат правителствените облигации на САЩ за сигурна инвестиция, тъй като плащанията по тях се гарантират от правителството на страната. Покупките се правят с увереност, че бъдещите данъчни приходи на американското правителство ще бъдат достатъчно, за да покрият дълговете.
Заемането на средства чрез емитиране на облигации води до увеличение на държавния дълг, който вече надвишава 15 трлн. долара. Тази сума нараства с всеки изминал ден и скоро може да достигне поредния заложен от нормативната база таван - 16,4 трлн. долара.
По-голямата част от този дълг се държи от частни кредитори, но около 40% от него е в портфейлите на обществени организации, включително на някои правителства. В класацията попадат данни както за частните, така и за държавните позиции в американския правителствен дълг, и са публикувани от финансовото министерство на САЩ, съобщи Investor.bg.

Ето и класацията на най-големите кредитори

15. Швейцария
Позиция: 113,9 млрд. долара
Швейцарската държава и инвеститори достигнаха рекордната позиция от 147,5 млрд. долара в американски облигации през август 2011 г. Тази сума се равнява на 28% от брутния вътрешен продукт на страната.
През последните месеци на 2011 година обаче сумата се стопи до 113,9 млрд. долара, което е повече от позициите, които имат страни като Хонконг, Русия и Канада.

14. Тайван
Позиция: 149,6 млрд. долара
През последната година американският дълг, държан от Тайван, остава на стабилни нива. За последните две години обаче азиатската икономика е изпреварила в това отношение Русия и Хонконг.
Към момента позицията от американски облигации за 149,6 млрд. долара надвишава значително 89,7-те млрд. долара, притежавани от Русия. Причината е, че в Русия има тенденция към диверсификация на инвестициите.


13. Банкови центрове на Карибите

Позиция: 185,3 млрд. долара

В статистиката на американското финансово министерство Бахамите, Бермуда, Каймановите острови, Холандските Антили, Панама и Британските Вирджински острови се разглеждат като една група.
Финансовите институции от региона притежават американски правителствени облигации за 185,3 млрд. долара - далеч над 106,6 млрд. долара, притежавани през юни 2008 година, но и по-малко спрямо върха от 213,6 млрд. долара от март 2009 година.
 
12. Бразилия

Позиция: 206,4 млрд. долара

Латиноамериканският икономически тигър има американски облигации за 206,4 млрд. долара, показва статистиката. През последната година този размер варира в тесни граници, като върхът е от май 2011 година - 211,4 млрд. долара.

11. Износителите на петрол

Позиция: 232 млрд. долара

Многото петрол значи много долари и съответно - големи инвестиции в американски облигации. В групата на износителите на петрол попадат Еквадор, Венецуела, Индонезия, Бахрейн, Иран, Ирак, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия, Обединени арабски емирства, Алжир, Габон, Либия и Нигерия.
През последната година общата позиция на тези страни варираше в границите 204 - 236 млрд. долара.
 

10. Застрахователни компании

Позиция: 250,1 млрд. долара

Според данни на американския Федерален резерв в ръцете на застрахователните компании има американски правителствени облигации за 250,1 млрд. долара. В групата попадат компаниите от общото и животозастраховане.


9. Депозитарни институции

Позиция: 284,5 млрд. долара

Към юни 2011 година, откогато са последните официални данни, депозитарните институции са притежавали американски облигации за 284,5 млрд. долара.
В тази група попадат търговските банки, спестовните банки и кредитните съюзи в САЩ. Спрямо 2008 година има утрояване, след като тогава позицията е била 105 млрд. долара. Между юни и септември 2011 година тя е намаляла с близо 44 млрд. долара.


8. Великобритания

Позиция: 429,4 млрд. долара

Към настоящия момент позицията на Великобритания в американски правителствени облигации е 429,4 млрд. долара. През последните две години тя доста се промени, достигайки рекордна стойност.
Това е доста драстичен ръст спрямо нивото от 55 млрд. долара, отчетено през юни 2008 година.
 

7. Щатски и общински власти

Обща позиция: 484,4 млрд. долара

Щатските и местните правителства в САЩ притежават инвестиции в държавни облигации за около половин трилион долара. Това ниво е стабилно от 2006 година насам, като се движи в рейндж 484 - 576 млрд. долара.
Настоящото ниво е най-ниското от декември 2005 година насам, когато щатските и местните власти са притежавали държавни облигации за 481 млрд. долара.
 

6. Взаимни фондове в САЩ

Обща позиция: 653,5 млрд. долара

Според данни на Федералния резерв шестият по големина кредитор на американското правителство са взаимните фондове в САЩ. От декември 2008 година насам тяхната обща позиция е нараснала драматично от 105 млрд. до над 650 млрд. долара.
Най-актуалните данни за тази позиция са от юни 2011 година.

5. Пенсионните фондове в САЩ

Обща позиция: 842,2 млрд. долара

Пенсионните фондове контролират огромно количество пари, от които в бъдеще ще трябва да се изплащат пенсии на настоящите работници. Тяхната позиция остава относително стабилна през последните години.

4. Япония

Обща позиция 1,04 трлн. долара

Япония е един от най-важните търговски партньори и е втората държава сред най-големите кредитори на САЩ. В американски правителствени облигации е както голяма част от държавния резерв на Япония, така и значителна част от активите на финансовата система.


3. Други инвеститори

Обща позиция: 1,107 трлн. долара

В тази група попадат индивидуални инвеститори, финансирани от правителството компании, брокери, дилъри, банкови пенсионни тръстове, нетърговски организации. Последните данни са от юни миналата година и те показват обща позиция от 1,107 трлн. долара.


2. Китай

Обща позиция: 1,132 трлн. долара

Най-големият външен кредитор на САЩ е Китай. През последните години азиатската държава натрупа много голямо количество американски дълг, което доведе до тенденция да се търси диверсификация.
Израз на това е спадът на общата позиция в американски облигации от 1,173 трлн. долара към края на юли 2011 година до 1,132 трлн. долара в края на годината.


1. Федералният резерв на САЩ

Обща позиция: 6,328 трлн. долара

Най-големият кредитор на американското правителство е системата на федералните банки. В нея са съсредоточени правителствени облигации за 6,328 трлн. долара. Това е абсолютен рекорд за Фед и се дължи на продължаващите програми за вливане на ликвидност във финансовата система чрез изкупуване на облигации.
Едва преди десет години при Фед имаше облигации на САЩ за над два пъти по-малко пари - 2,5 трлн. долара.
      

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ