Левицата пита:
Къде е отговорността на държавата при неизплащането на заплати
Лицемерно е с едната ръка да разрешавате собствениците на предприятия да правят нарушения, а с другата да раздавате подаяния, заяви Димчо Михалевски
/ брой: 99
Наблюдава се сериозна тенденция за забавяне на изплащанията на заплатите в предприятията, а в много от тях и изобщо не се изплащат пред последните 2 години. Това заяви в питането си към социалния министър Тотю Младенов депутатът от КБ Димчо Михалевски. Той допълни, че собствениците на тези фирми и предприятия трябва да понесат своята отговорност, но попита къде е отговорността на държавата.
Депутатът припомни, че от началото на това управление загубените работни места са 265 792, което e 11% от всички работни места в страната. Михалевски попита какво прави държавата, за да осигури правото на хората на труд и на заплата и даде пример с ГОРУБСО - Мадан. Какво направихте вие през тези две години, за да отиде накрая премиерът да раздава заплати, чиито източник все още не е ясен, обърна се депутатът към Младенов. Какъв е смисълът на проверките на Инспекцията по труда и каква е ползата, как и кога ще направите така, че хората да работят нормално и да получават възнагражденията си, а не това да става извънредно събитие с участието на министър, попита Михалевски.
Младенов отчете по лист точно колко проверки са направени. Малко над 19 000 лв. са санкциите за неизплащане на заплати през миналата година. По думите му проблемните предприятия се проверяват приоритетно, а хората от ГОРУБСО - Мадан, благодарят на държавата.
Тези данни не са заслуга, а задължение на Инспекцията по труда, заяви Димчо Михалевски. Хората не трябва да благодарят на държавата, а да им бъдат създадени условия за труд, каква е тази търпимост, с която се отнасяте към този работодател, попита Михалевски. Той бе категорчен, че става въпрос за политически чадър. Това е лицемерието - с едната ръка да се позволява на този работодател 2 години да прави нарушения, а с другата да се дават подаяния на хората, категоричен бе Михалевски.
Драгомир Стойнев допълни, че в държавата има и други предприятия, в които се бавят заплати. Само в София област са 30, Пловдив - 40. Факт е, че това е основен проблем, заяви Стойнев.
Това, че сме помогнали на хората в Кърджали, не е пиар акция, отговори Младенов и допълни, че от 53 милиона за еднократни помощи са отделени 1 милион и 900 лева.
Стойнев обаче попита как така всички хора от ОЦК, на които са дадени помощи, са били оценени за една нощ, какво да получат. Младенов отговори, че всеки е подал лично заявление и на тази база са получени парите.