Следващата седмица Министерският съвет ще приеме решение, с което да забрани вноса на отпадъци за депониране или горене. Това съобщи пред парламента екоминистърът Асен Личев. Той се яви на изслушване пред депутатите именно по темата за депонирането на отпъдъци.
Предложението на правителството е за забрана за внос на отпадъци с код 191212. Отпадъци с този код са неопасни. В повечето случаи са получени при механично третиране на смесени битови отпадъци. Според министър Личев бизнесът не е съгласен с това решение с твърдението, че тези отпадъци са му крайно необходими. "Попитах ги, като имаме един милион тона общински отпадъци в наличност в България, девет милиона тона на площадката в Плевен, защо не ги горите, а те отвърнаха, че не са годни за горене", посочи Личев, цитиран от БТА.
Още при встъпването си в длъжност министърът каза, че иска да издаде заповед за пълно спиране на вноса на отпадъци в България, но се оказало, че това е невъзможно заради европейското и националното законодателство. Към момента 43 общински депа не са закрити, предстои наказателна процедура, обяви още Личев.
По данни на МОСВ годишно в страната се генерират около 3 милиона тона битови отпадъци, като около 1 милион от тях са смесени отпадъци, а общините имат проблем къде да ги съхраняват.
Личев припомни, че правителството прие Национален план за управление на отпадъците, който дава юридически основания да се предприемат мерки с решение на Министерския съвет срещу вноса на "най-гадния отпадък - смесеният", защото той не става за горене, а само за депониране.
По думите му трябва да се рециклират повече отпадъци. Една от целите на този план през 2026 г. е България да достигне 55% рециклиране, което ще ни изравни със средния процент на ЕС, каза още министърът.