27 Септември 2024петък01:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кабелни оператори излязоха на протест срещу медийния монопол

Стотици представители на малки фирми в сектора протестираха под прозорците на премиера

/ брой: 116

автор:Ростислава Иванова

visibility 2144

Над 300 собственици и служители на малки и средни кабелни оператори протестираха пред Министерския съвет. Недоволството им е заради дупуснатия от властта хаос в сектора, както и срещу монопола на двете най-големи частни телевизии. От Националното сдружение на кабелните оператори (НСКО) "Клуб 2000" твърдят, че проведената преди дни спецакция срещу регионални кабелни оператори в Южна България е поръчана от бТВ и Нова тв "уж в защита на авторски и сродни права". Операцията обаче целяла погром и разправа с малкия и средния бизнес в сектора, за да бъдат вдигнати после цените на услугите.

Протестиращите настояват за оставката на шефа на отдел "Киберсигурност" в НСБОП Явор Колев. Те твърдят, че той неоснователно обвинил колегите им в "пиратство", и се възмущават, че под негово ръководство е иззета техника за милиони. В резултат на погрома десетки населени места с над 30 000 абонати са останали с дни без интернет и телевизия. 

Протестиращите депозираха отворено писмо до Бойко Борисов с исканията си. В документа се посочва, че силовата акция е погазила интересите на бизнеса и човешките права на хората, и се предупреждава, че ще завалят жалби в Европейския съд по правата на човека. Липсата на интернет е блокирала бизнеса и местното управление в Кюстендил, Дупница, Бобов дол, Сепарева Баня, Благоевград, Гоце Делчев, Крупник, Сандански, Петрич, Кърджали, Хасково и десетки села. Общините спрели да обслужват граждани, блокирани били банки, детски градини, училища, хотели. Регионалните електронни медии и телевизии спрели работа, блокирана била и линията за спешни повиквания "112".

На целия кабелен сектор бе лепнато петно "пирати", а в същото време операцията не постигна нищо срещу сивия сектор и пиратството, тъй като ударът бе срещу светлата част на бизнеса, негодуват от сдружението. Пред ДУМА участници в протеста недоумяваха защо държавата не проверява истинските "пирати" на кабелни услуги - хотелите на олигарси и болниците, които карат пациентите да си плащат телевизията.

Малките и средните фирми се оплакват, че двете големи телевизии им налагат неизгодни условия за излъчване на програмите им и двойно-тройно по-високи цени в сравнение с тримата големи оператора - А1, Виваком и Булсатком. От НСКО настояват за съдействие от властта за равни ценови условия за всички оператори. В противен случай местните кабеларки ще фалират, а когато останат само големи оператори, месечната услуга ще стане 100 лв., предупреждават те. Протестиращите издигнаха плакати: "Службите да не работят в интерес на монополите", "Не ни оставяйте без интернет и телевизия", "Не съсипвайте малкия и средния бизнес", "Искаме прозрачни и равнопоставени условия от телевизиите", "Не ни ликвидирайте".  

Според вътрешния министър Младен Маринов няма основание за оставка на шефа на "Киберсигурност". "Явор Колев е достатъчно добър професионалист и това, което прави, е да спазва закона, да се бори с пиратството и с всички незаконни дейности, касаещи интелектуалната собственост", коментира Маринов и продължи да настоява, че операциите на ГДБОП касаели сериозен проблем, който засягал държавния бюджет и имиджа на страната. Разследващите твърдят, че кабелните оператори не са декларирали реалните си абонати, както и че излъчват, без да плащат авторски права.

Снимки Емилия костадинова

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ