27 Юли 2024събота03:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изтича годността на още над 300 000 ваксини

/ брой: 176

автор:Дума

visibility 291

В края на септември изтича срокът на годност на 300-400 хиляди ваксини срещу КОВИД-19, алармира отново главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в тв интервю. По думите му на ден се правят по 15-20 000 имунизации и с този темп няма как те да бъдат използвани. Ако ваксините не бъдат дарени на други страни, те ще бъдат изхвърлени.

Предложил съм да има задължителна ваксинация на медиците и на социалните работници, напомни Кунчев, който не смята, че това би нарушило граждански права. По думите му най-важното е да не се позволи заради професионални отговорности да се заразяват хора. Отдавна се видя, че в домовете за стари хора неимунизиран персонал внесе инфекцията и се стигна до епидемични взривове, припомни той.

Вълната от КОВИД-19 ще има поне още един пик след сегашния, предупреди математикът от БАН проф. Николай Витанов. Според него за това ще допринесат връщането от отпуска, започването на учебната година и застудяването. Доц. Любомира Гломб, началник на отдел "Вирусология" в НЦЗПБ, обясни, че с течение на времето имунитетът от ваксините избледнява и може би е добре да се слага и трета доза.

Вирусът изглежда много безобиден на пръв поглед, но не е, защото нито той е свикнал с нас, нито ние с него, заяви проф. д-р Радостина Александрова по време на дискусия за подпомагане на ваксинационната кампания, организирана от БАН. Тя посочи, че в края на август средно по 303 деца на ден, заразени с КОВИД, са приемани в болница. Между 14 юни и 6 юли заразени са били 0,27% ученици от началното училище, 0,42% в средни училища и гимназии и 0,27% учители. Проф. Александрова предупреди, че респираторният вирус не е изчезнал и върви ръка за ръка с КОВИД-19.  За всички налични ваксини се знае, че пазят от тежко боледуване, от усложнения и от смърт, заяви ученият.

 

 

 

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 141

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 539

/ брой: 141

Душевна нищета

visibility 515

/ брой: 141

Блед символ

автор:Евгени Гаврилов

visibility 532

/ брой: 141

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1208

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ