29 Март 2024петък02:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изненадващите ликове на познатата София

Велизар Димитров представя първата у нас цялостна изложба на дигитална художествена фотография

/ брой: 169

автор:Юри Михалков

visibility 905

София има и немалко привлекателни места, стига да имаш око да ги съзреш. Каквото несъмнено има именитият ни дизайнер Велизар Димитров, който открива днес от 18 ч. изложба на художествена дигитална фотография в галериите при Триъгълната кула на Сердика. Експозицията носи наслова "София - 140 години столица на България" и принос за реализирането й има Регионалният исторически музей-София. 

Ценителите могат да видят 34 платна на съвременната ни столица и 6 на стара София, включително още от края на XIX век. Тези 34 платна са създадени чрез дълбок печат върху текстилен материал (канаваца). За разлика от обичайните фотоизложби Велизар Димитров майсторски използва дигитални технологии и така извайва цвета, светлината, светлосенките и контрастите, така подбира ракурса и перспективата, че фотокомпозииците му звучат като живописни платна, без да са художествена измислица. Благодарение на това сградите "цъфват" и не стоят "сухи" като на обикновени фотоси. Те изпъкват било с монументалността си, било с очарованието и одухотвореността си, които ние, столичани, по различни причини не забелязваме, минавайки покрай тях.

Навсякъде личи майсторството на естета да хване художествения ъгъл. Заснетите отдолу кули на "Милениум център" зад НДК в комбинация с модерни съседни сгради звучат като от глобален финансов център - сякаш не са от София. Подобни са ракурсите за катедралата "Александър Невски", Руската църква и Синагогата, които се извисяват към Бога и вечността на духа, включително заради подсиления син фон на небето. 

Това, че Велизар Димитров е на "ти" с цветността, се вижда и в други платна. Примерно в засилената брикова багра на столичното архитектурно бижу - бившия Тетевенски хан на "Дондуков". Заради нея то не просто се откроява, но и "се запечатва" в съзнанието. Вещата му пък "игра" със светлини и светлосенки се усеща от фотосите на заснетите вечер булевард "Витоша" и пространството пред НДК, метростанцията при Централната гара или новите сгради по булевард "Тодор Александров".

Композицията също е стихията на този творец. Сградата на профсъюзите и модерният остъклен бизнес център в съседство са хванати така, че сякаш са леко наклонени една към друга и търсят близост, макар да са от различни епохи. Заснетият откъм централната банка дворец напомня лайнер, който тържествено акостира в еклектичната иначе архитектура на българската столица. 

Уникалността на експозицията е, че за пръв път е подредена изложба на изцяло дигитална художествена фотография. Подобен тип фотография има в отделни реклами, но не и в такава цялостност на естетическото оформление. 

79-годишният Велизар Димитров е включен в сборника "Живите легенди" на Международния биографичен център в Кеймбридж и в сборника за изявени личности на Американския биографичен институт. През годините твори в градската естетизация, промишления дизайн, музейното дело, логота и запазените марки. 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ