21 Май 2024вторник12:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изложба припомня за Кирил Христов

На 30 години поетът иска от парламента пожизнена писателска пенсия и се сравнява с Ибсен

/ брой: 249

автор:Христо Христов

visibility 1163

Изложба под наслов "Космически страсти. Любов до полуда", подготвена от уредника на Дом "Литературна Стара Загора" Иван Матев, припомни на старозагорци, че преди 135 години в града им се ражда големият български лирик, авторът на неподражаемия стих "Жени и вино, вино и жени" Кирил Христов.
Стъклените витрини, разположени във фоайетата на регионална библиотека "Захарий Княжевски", са побрали 375 веществено-документални свидетелства за бурния и противоречив път на твореца. Едва що навършил 30 години, той настоява да бъде удостоен с персонална писателска пенсия, като се позовава на прецедент в Норвегия, където местният парламент е отпуснал пожизнена парична премия на 31-годишния драматург Ибсен.
Във фондовете на "Литературна Стара Загора" се съхраняват около 570 предмета, свързани по един или друг начин с житейския и творческия път на писателя, уточнява изследователят Иван Матев.
За пръв път пред по-широка публика е показан уникален златен медал за принос към науката и изкуството, връчен на поета през 1921 г. по идея на тогавашния министър на просвещението в правителството на Александър Стамболийски Стоян Омарчевски. Може да бъдат видени още един медал, юбилеен, с лика на Христов, отлят през 1935 г. в Прага, и три ордена за граждански заслуги (два златни и един сребърен), връчвани някога изключително рядко.
За ценителите на документа със сигурност ще представляват интерес ръкописи на негови творби, кореспонденция с творци като Вазов, Славейков, д-р Кръстев, както и чудесен маслен портрет на Кирил Христов, създаден от Елисавета Г. Консулова през 1931 г., когато писателят живее в Прага под формата на избрано от него доброволно изгнаничество. Представена е колекция от лули, странно изглеждаща пишеща машина, на която са създадени по-голямата част от все още непубликуваните му спомени "Затрупана София", както и оригиналната гипсова посмъртна маска на поета, взета от ръцете на скулптора проф. Андрей Николов на 7 ноември 1944 г. в Красно село. (Има още едно копие на маската, което допреди няколко години е било пазено в дома на режисьора Вили Цанков. То е дарено на община Стара Загора и сега се съхранява в носещото името на Кирил Христов Четвърто основно училище, уточнява Иван Матев.)
В обръщението си към първите посетители на изложбата преводачът на Габриел Гарсия Маркес у нас - испанистът Румен Стоянов, изрази искреното си съжаление, че никога не е посмял да посегне към поезията на Кирил Христов поради нейната "самообреченост на непреводимост". Той припомни, че Стара Загора е град с "изключителен късмет" - през десет години тук и в околностите му да се родят трима от най-талантливите поети на България - Кирил Христов (29 юни 1875), Николай Лилиев (26 май 1885) и Гео Милев (15 януари 1895) и изрази надежда, че интересът към техните личности и творчество никога няма да секнат.
 

Сглобката катастрофира енергетиката, плащаме ние

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 93

Ще работим за мир, срещу войната и превъоръжаването

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 93

Време е за социална държава!

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 93

Никога не изневерихме на избирателите

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 93

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 115

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 100

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 103

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 109

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ