Интервю
Инж. Любомир Тодоров:
Изграждаме видеонаблюдение на още десет жп гари
До момента НКЖИ е инвестирала около 1,5 млн. лв. в камери, казва ръководителят на службата "Класифицирана информация и вътрешна сигурност" към НКЖИ
/ брой: 121
Инж. Любомир Тодоров е ръководител служба "Класифицирана информация и вътрешна сигурност" към НКЖИ. Работил е в контраразузнаването, бил е началник на ГКПП - Аерогара София, бил е и директор на регионална дирекция на МВР. Притежава магистърска степен от Лесотехническия университет. Завършил е Академията на МВР, факултет "Национална сигурност". Мениджър е по управление на бизнеса от Стопанската академия "Д.А.Ценов" - гр.Свищов. В Австрия е специализирал борба с трансграничната престъпност и контрабандата. В Унгария - борба с нелегалните миграции през зелена граница и граничните контролно-пропускателни пунктове, организиран от Министерството на правосъдието на САЩ, Служба по имиграция и натурализиране. Владее английски и руски език.
"Целта на новите системи е превенция от грабежи, джебчии, кражби и не на последно място - от терористични актове"
- Инженер Тодоров, откога се извършва видеонаблюдение по гарите и прелезите?
- Гарите са основен транспортен възел и събирателен пункт за пътници и посрещачи, както и за лица с различни интереси и намерения, което ги прави уязвими за противоправни действия. Първите системи за видеонаблюдение в Националната компания "Железопътна инфраструктура" са изградени през 2005 година. При подбора на гарите, в които да бъдат монтирани системи за видеонаблюдение, са взети под внимание няколко основни показателя. С най-голямо значение са големият пътникопоток, както и граничните зони. Съществува тенденция за изграждане на системи за видеонаблюдение и в гарите, на които се извършват генерални ремонти. През изминалата година в десет жп гари са изградени и въведени в експлоатация системи за видеонаблюдение.
- Каква е целта на видеонаблюдението, което осъществявате, къде са монтирани камери досега?
- Предвид общественото значение на жп гарите, изграждането на системи за видеонаблюдение се извършва с цел превенция на кражби, грабежи и заплахи от терористични актове. По този начин се повишава сигурността на пътниците, товарите и обслужващия персонал. На този етап в компанията сме изградили 74 системи за видеонаблюдение с общо 507 камери, които са разположени по железопътните гари, прелези, административни сгради и други наши обекти. Към момента НКЖИ има изградено видеонаблюдение на двадесет и две железопътни гари - София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Драгоман, Крумово, Катуница, Поповица, Първомай, Караджалово, Ябълково, Мездра, Видин, Кулата, Шумен, Кардам, Горна Оряховица, Русе, Русе-разпределителна, Стара Загора и Свиленград. С цел намаляване на пътно-транспортните произшествия НКЖИ залага и на изграждане на постоянно видеонаблюдение на интензивните и проблемни прелези. Към момента такава апаратура е изградена на тринадесет прелеза. Имаме изградено видеонаблюдение и на четири железопътни тунела, на осем административни сгради, на шест тягови подстанции, на два склада, стопанисвани от поделенията на компанията, както и в деветнадесет производствени помещения - ремонтни халета и работилници, АТЦ и др.
- Къде предстои да се поставят камери и колко струва това оборудване? Въобще колко средства са изразходвани досега и колко предстои да се вложат?
- През тази година предстои изграждане на модерни системи за видеонаблюдение на още десет железопътни гари в страната. Предмет на предстоящата обществена поръчка е изготвяне на проект, доставка, монтаж и пускане в експлоатация на системи за видеонаблюдение, видеоанализ и архивиране в жп гарите Благоевград, Дупница, Перник, София-север, Червен бряг, Враца, Сливен, Карлово, Ямбол и Карнобат. До момента за изграждане на видеонаблюдение Националната компания "Железопътна инфраструктура" е инвестирала приблизително 1,5 млн. лв. Сумата, която компанията е вложила в монтиране на камери и устройства на последните шестнадесет гари, е около 630 000 лв. с ДДС, като до края на годината е планирано да бъдат инвестирани още 600 000 лв. с ДДС за новите десет гари.
- Какви са възможностите на тези устройства? Може ли с тях да се разпознаят лица, например номера на автомобили или пък други детайли?
- Да, новите камери са съвременни, с висока резолюция, цветни и дават опция за извършване на наблюдение на много детайли. Това са системи от последно поколение, които разполагат с големи възможности за аналитични функции - следене за изоставен багаж, преброяване на пътникопоток, сигнализиране при преминаване на предварително зададени граници и др. Както казах, разделителната способност на камерите позволява разпознаване на лица и регистрационни номера на превозни средства. Камерите са оборудвани със защитени кожуси, устойчиви са на вандалски прояви и са с работоспособност при температура на околната среда от минус 20 до плюс 50 градуса по Целзий.
- Какъв ефект се постига с тяхното поставяне, има ли предотвратени инциденти или се разчита предимно на превантивния им ефект?
- За нас е от изключително значение да осигурим безопасността на пътниците и товарите, които се превозват, и поради тази причина НКЖИ залага много на превантивния ефект от системите за видеонаблюдение. Целта е да се избегнат грабежи, набези от джебчии и не на последно място - терористични актове. Записи от камерите, разположени на прелези и тунели, служат за изясняване на обстоятелствата при настъпване на инциденти, както и/или за тяхното предотвратяване.
- Данните от камерите наблюдават ли се от полицията и при инцидент как се реагира?
- За подпомагане дейността на Министерството на вътрешните работи сигнал от 14 системи (187 броя камери), разположени на обществено значими железопътни гари, е изведен за наблюдение в реално време в оперативните дежурни части на съответното районно управление на "Транспортна полиция".
- Когато става въпрос за видеонаблюдение, обикновено изплува прословутата тема с кражбите, но най-често те не се извършват на места с камери. Планирате ли да бъде поставено видеонаблюдение на горещите точки, където най-често стават кражбите, и би ли имало ефект от подобна акция?
- Кражбите и вандалските посегателства на елементи от железопътната инфраструктура са сред основните проблеми на НКЖИ. Масово се крадат действащи съоръжения от осигурителната и телекомуникационна техника, съоръжения за електрозахранване и енергетика, железопътни релси, стрелкови части, скрепителни елементи и всякакви метални части, които могат да бъдат предадени за вторични суровини. Голяма част от посегателствата се извършват в железопътни участъци с интензивно влаково движение. В резултат на кражбите се нарушават техническите параметри и характеристики на железния път, прекъсват се телекомуникациите и сигнализацията. Всичко това създава реални предпоставки за извършване на катастрофи и се застрашават животът и здравето на пътниците и обслужващия персонал. Възможностите на компанията за предотвратяване на посегателствата са ограничени, тъй като не разполагаме с необходимия човешки ресурс и правомощия. Разгънатата площ на железопътната инфраструктура е около 6000 км, като тя е разположена на територията на цялата страна, поради което е невъзможно да бъде охранявана. Въпреки това НКЖИ непрекъснато работи и предприема мерки за ограничаване на посегателствата. Компанията е осигурила охрана на най-рисковите райони и обекти чрез физическа охрана, СОТ и системи за видеонаблюдение. И през настоящата година ще продължим да изграждаме видеонаблюдение на още десет гари с голям пътникопоток.
- Има ли вече повредени от граждани камери?
- В своята практика НКЖИ има регистрирани случаи на повреждане на оборудване от системите за видеонаблюдение, включително и кражба на камери. Извършените посегателства могат да се квалифицират като вандалски прояви и не са свързани с планиране и осъществяване на престъпления с по-тежък характер.
- С камерите само за инциденти ли се следи или те помагат и за превенция срещу възможни терористични атаки, особено предвид терористичния акт, който беше осъществен в Бургас?
- Със съвременните си възможности за сигнализиране при изоставен багаж новите системи стават значим фактор в борбата с тероризма. За избор на зони за наблюдение се провеждат съвместни обследвания с органите на МВР. При определяне на местоположението на камерите се взимат под внимание рисковите зони - предкасови пространства, места със струпване на хора, входно-изходни точки и др. Целта е превенция от грабежи, джебчии и не на последно място - от терористични актове. Записи от камерите за видеонаблюдение многократно са предоставяни на органите на МВР, като същите са били използвани за откриване и доказване на престъпления от всякакъв характер, извършвани както на територията на железопътната инфраструктура, така и извън нея.
Снимки НКЖИ