03 Май 2024петък20:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Избрани пана на Марин Върбанов

НХА отбелязва делото на големия творец и 50 години специалност текстил чрез серия събития

/ брой: 218

автор:Дума

visibility 374

Националната художествена академия започна   учебната година с изложба на проф. Марин Върбанов (1932-1989) - световноизвестен творец, създател на специалността текстил в НХА и на ателие, носещо неговото име в Академията за изящни изкуства в  Китай.
Изложбата, която може да се разгледа до 13 октомври в галерия "Академия" на НХА, е част от проект, посветен на 78-годишнината от рождението на Марин Върбанов и 50 години специалност текстил. 
Проф. Марин Върбанов инициира основаването й  през 1959 г. Енергичността му като идеолог на съвременното текстилно изкуство не признава граници и дейността му се разпростира до Китай, където е завършил Академията за приложни изкуства в Пекин, през 1986 г. създава "Институт за съвременно изкуство Върбанов" в Китайската национална художествена академия в Ханджоу, действащ и днес. Личността и делото на Марин Върбанов са познати и във Франция, където работи. Изключително активната му творческа дейност е свързана с многобройни участия в изложби и в САЩ, Полша, Швейцария и др.
В годината на честването са поканени като гостлектори художници и преподаватели от Китай, Норвегия и Франция, които ще изнесат серия от лекции и уъркшопове. Утре от 11 ч. в ателиетата на катедра "Текстил" ще има лекция на тема "Мека скулптура и пространство" и уъркшоп с водещ преподавател проф. Шъ Хуей от академията в Ханджоу, съобщи за ДУМА Диди Спасова от НХА.
Сред проявите са и изложбата "Пластични пространства" в галерия "Индустриална" (ул. "Индустриална" 11, до Сточна гара). Открива се днес от 18.30 ч. и ще продължи до 15 октомври. Работите са на новите в текстила - художници, завършили специалността през последните пет години. Те ще покажат интересни пространствени експерименти с текстилния материал. "Защо не текстил" е кръстена експозицията на китайски и български художници, чието откриване е предвидено за 7 декември в СГХГ. Софиянци и гости на столицата ще могат да видят творби на първите ученици и последователи на Марин Върбанов от Китай. 


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ