Изборният борд пита дарителството не е ли търговия с гласове
/ брой: 105
Наложителни промени в изборното законодателство констатира на последното си заседание преди изборите Изборният борд към МС. Павлина Попова от Българското дипломатическо дружество поиска отговор какво по същество са активните благотворителни акции в предизборната кампания. Тя попита прокуратурата, чийто представител липсваше, МВР и министъра на правосъдието, дали раздаването на пари за покриване на сметки за ток, за църкви, за хладилници, за скъпи сценични изяви не представлява търговия с гласове.
Зам. вътрешният министър Филип Гунев гледал сутринта "дарителски" репортаж и си задал същия въпрос. Очевидно ще струва доста скъпо да се купят по този начин достатъчно гласове, посочи той. Прокуратурата трябва да помисли дали това е правомерно, каза Гунев.
Според проф. Емилия Друмева едва ли по въпроса ще може да се реагира преди вота, но след изборите трябва да се реши редна ли е такава "благотворителност", която по думите й внезапно избуява предизборно. Юристката предложи НС да регламентира този вид каузи в изборното законодателство.
МВР отчете 20 досъдебни производства за изборни нарушения - пет срещу конкретни лица и 15 срещу неизвестен извършител. 5 сигнала за изборни нарушения са подадени от Асоциация "Прозрачност без граници", а 15 са от горещата телефонна линия за изборни нарушения. Филип Гунев посъветва при неправомерни действия на униформени по време на вота да бъде използвана секцията за корупционни практики в сайта на МВР за сигнали.
3300 служители на реда ще бъдат подложени на ротация за вота на 12 май. В над 20 области на страната ще има разместване на полицаи.