17 Юли 2024сряда20:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изберете българското

/ брой: 177

автор:Панчо Панчев

visibility 2172

За кой ли път ще дам повод на някои да ме упрекват, че във време, когато мнозина българи буквално гладуват, а други си пият кафето пред Народното събрание и не знаят точно какво искат, аз съм седнал да ви занимавам с езикови въпроси. В отговор ще припомня, че езикът е един от най-стабилните крепители на самобитността ни, а в момента родната ни реч омайна сладка е застрашена както от опростачване, така и от обезценяване като пазител на националното.
Не е важно дали причина за това е глобализацията или тежкият оскъден живот на много българи, на които не им е до правилен говор, когато ровят в кофите за смет, за да оцелеят. Но тъкмо това оцеляване вече не на индивида, а на нацията, ме кара да пиша тези редове и да се възмущавам от пренебрежението на обществото ни (чрез всички медии) не само към словесното ни богатство, а и към елементарни, основни правила на езика ни.
Днес няма да ви занимавам със станалия вече повсеместен паразит в речника ни - излишната добавка пред "един, една, едно" на омразните "всеки, всяка, всяко" (буквален превод от френски) или с неупотребата на падежите - богатство на езика ни. Така неправилно говорят от президента и другите видни политици до щатните водещи в телевизията. Особено строги са претенциите ми към последните, чието първо, за да не кажа единствено задължение е да спазват граматическите правила, защото ги слушат и им подражават милиони хора, между които и деца. Не за първи път предлагам за всяка езикова грешка на говорител по телевизията да се налага глоба от десет (примерно) лева! Аз съм готов да записвам грешките им и да ги "донасям" където трябва. Смятам такова доносничество за благородно.
Днес ще се постарая да привлека вниманието ви към нещо, което ме побърква, когато се возя на инак чудесното ни метро. Напоследък го използвам често поради своеволното и ненаказано от общинските власти окупиране на Орловия мост от разни глезльовци - деца и възрастни със свирки и други източници на влудяващ шум. Та возя се аз на инак чудесното ни метро, а в ушите ми на всяка спирка се натрапва съобщаваното от говорител, че съм пристигнал до еди-коя си "станция" и следващата "станция" е еди-коя си.
Драги неграмотни съчинители на това улеснение за пътниците! Станции има в Московското метро, а в българското има спирки, където хората слизат и се качват. В нашия също славянски, но и доста различен език от руския, думата станция се употребява с друг смисъл. Можеш да отидеш на курорт в някоя ведомствена почивна станция, можеш да изпратиш колет в кварталната ви пощенска станция, можеш да видиш селскостопански земеделски машини в машино-тракторните станции (викаха им МеТеСе), но се качваш на влака, или на метрото, или на трамвая, а също и слизаш от тях не на станция, а на спирка. Тази хубава дума "спирка" е чисто българска и нас не ни интересува, че "станция" е от латински произход, или че я използват в някои европейски езици, както и в руския. 
На русофобите ще кажа да не прибързват да ме записват в своите редици. Завършил съм гимназия за преподаване на руски език в София и след България най-много обичам Русия. Това не ми попречи още на млади години да напиша статия против вкараните руски думи в нашия речник и сега продължавам да се дразня, като видя някоя от тях изостанала в речника ни.
Обаче няма да скрия, че не по-малко ме дразнят новите напъхали се в говора ни (главно на младите интелигенти) английски думи, дори когато обозначават нещо, което преди го е нямало... Да, но и преди хората са общували, защо днес трябва непременно да "комуникират"? След като си имаме чудесната наша дума "общувам", защо трябва да папагалстваме чуждицата "комуникирам"? А аз постоянно я чувам край себе си. И само тя да е, с мед да я храня... 
Човешкият прогрес, главоломното развитие на науката и техниката (за съжаление често не за доброто на хората) не могат да бъдат спрени. И никой разумен човек няма да се противопостави на новите открития, били те в медицината, в овладяването на Космоса, в химията или в който и да било друг клон на науката, стига да е в полза на обществото. Сигурно според някои е доста дребно моето заяждане в защита на думата "спирка". Въпреки това не слушайте езиковедите, ако те са ви подсказали думата "станция"! Както пише в някои реклами: Изберете българското!
 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 1080

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 749

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 487

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 424

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ