01 Април 2023събота11:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес от запад облачността временно ще се разкъса и намалее, но преди обяд над източната половина от страната ще е значителна и на места все още ще превалява дъжд. Ще духа до умерен, в Дунавската равнина и Горнотракийската низина - и временно силен вятър от запад-северозапад. Затоплянето ще продължи и преобладаващите максимални температури ще бъдат между 17° и 22°, в София - около 18°. Днес от запад облачността временно ще се разкъса и намалее, но преди обяд над източната половина от страната ще е значителна и на места все още ще превалява дъжд. Ще духа до умерен, в Дунавската равнина и Горнотракийската низина - и временно силен вятър от запад-северозапад. Затоплянето ще продължи и преобладаващите максимални температури ще бъдат между 17° и 22°, в София - около 18°.

Иво Христов: Илон Мъск влияе на войната повече, отколкото ЕС

„Европа в момента е бойно поле и Съюзът не е нищо повече от финансист на войната, но не е дипломатически фактор“, смята българският евродепутат

автор:Дума

visibility 2032

Програмата за сателитно покритие на Европейския съюз ще носи името IRIS² и ще разполага с бюджет от 2 милиарда и 400 милиона евро, който ще бъде допълван чрез вноски от държавите членки по линия на европейската космическа програма и чрез частен капитал. Това е нов момент. Частният капитал може силно да динамизира подобна програма.

IRIS² ще осигури разгръщането на европейско сателитно покритие до 2027 г. То има за цел да отговори на нуждата от сигурни комуникационни услуги на ниво Европейски съюз, тъй като именно те ще бъдат основен фактор за сигурността на самите държави членки – особено когато наземните мрежи липсват или са прекъснати в случай на война или вследствие на природни бедствия.“

Това поясни в интервю за радио „Фокус“ Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D).

Третата световна война е в ход, макар че все още политици и анализатори не смеят да я нарекат с това име“, смята българският евродепутат.

По думите му, сраженията в Украйна, полетите на разузнавателни балони между САЩ и Китай, взривяването на „Северен поток“ са част от една и съща неумолима глобална, опустошителна динамика, която поражда риск от самоунищожение, а в условия на война добиването и преносът на информация са стратегически ресурс.

Третата световна война завари Европа в състояние на военна безпомощност, което обяснява и политическата ѝ слабост. Европа в момента е бойно поле и Съюзът не е нищо повече от финансист на войната, но не е дипломатически фактор. Една от причините за нашата слабост е липсата на всеобхватна и надеждна информация. Образно казано, едно частно лице – Илон Мъск – в момента знае повече за войната, отколкото знаем в ЕС с нашите сателитни възможности. Това е абсурдно, но е факт“, каза още Христов в ефира на радио „Фокус“.

Според него програмата IRIS² е стратегическа стъпка към изграждането на автономия на Съюза от конкурентите – САЩ, Китай и други, по-малки страни, които имат амбициозни сателитни програми.

Черно море не фигурираше сред приоритетните региони за разгръщане на европейското сателитно покритие. Считам, че българският национален интерес го диктува. Черно море е нашето, българско море, напрегната зона, в която има много трафик и геополитическо противопоставяне. Ние сме заинтересувани да знаем какви кораби се движат в Черно море, какви екологични проблеми пораждат те. Знаете – един кораб може да съсипе туристическия сезон в страна като България. В Черно море плават мини, през него получаваме голяма част от суровините си и експортираме стоки за чужбина. Така че за нас е особено важно да знаем всичко за това море и крайбрежието около него. Радвам се, че настояването ми бе отчетено от колегите и Черно море залегна като приоритетен регион за разгръщането на сателитното покритие на ЕС“, каза Иво Христов.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Заменят руската система за управление в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 63

Българският мед залежава заради внос от Украйна

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 63

Производствените цени нарастват по-бавно

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 63

Полша ограничава вноса на украинско зърно

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 63

Българин е задържан в Белгия за тероризъм

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 63

И чехите не искат пенсионна реформа

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 63

Вашингтон отряза Киев за изтребители Ф-16

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 63

Номер Едно

автор:Боян Бойчев

visibility 383

/ брой: 63

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ