Ивет първа на 100 м в Осло

Болт бяга 200 м най-бързо в света

/ брой: 136

visibility 35

Ивет Лалова спечели спринта на 100 метра в турнира Диамантена лига по лека атлетика в Осло. Европейската шампионка в дисциплината от Хелзинки 2012 направи изключително силно бягане и пресече финала за 11.04 сек, като постигна личен резултат за сезона. Тя води и европейската ранглиста за годината. Победата е втора за Лалова на 100 м в турнира Диамантена лига. Втора в Осло завърши Мюриел Ауре (Кот д'Ивоар) с резултат 11.05 сек. Трета остана Мария Ремен (Укр) с време 11.07 сек., която спечели титлата на 200 м в Хелзинки. Ивет спечели 4 т. за класирането в Диамантената лига и заема второ място в генералното класиране, където лидер остава олимпийската шампионка Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ям) с 8 т.
Осло отново се оказа щастливо място за Лалова. Именно в норвежката столица преди 2 години българката спечели първата си победа в Диамантената лига, като отново триумфира в бягането на 100 м.
Най-сериозен интерес в гала вечерта предизвика Юсейн Болт. 6-кратният олимпийски шампион в спринтовете пристигна с луксозен електромобил на пистата, а после отвя конкуренцията на 200 м с най-добър резултат в света за годината - 19.79 сек. Така ямайската суперзвезда в спринта Юсейн Болт изми спомените от поражението си в Рим от Джъстин Гатлин преди седмица след експлозивен старт на студеното време от едва 13 градуса по Целзий в норвежката столица. Местният любимец - натурализираният Джейсума Сайди Ндуре, остана втори с 20,36 сек., а Джеймс Елингтън (Вбр) се нареди трети с 20,55.
"Исках да дойда тук и да дам най-доброто от себе си. Успях да го направя. Много съм доволен. Много добър старт на 200 м за този сезон. Сега си отивам вкъщи и ще работя над всичко останало. Аз трябва да поработя при завоя, за да бъда на ниво в тази дистанция, както иска моят треньор", каза 26-годишният ямаец, който стана първият атлет с постижение под 20 секунди в тази дисциплина през сезона. Болт счупи и рекорда на турнира от 1996 г. на легендата Франки Фредерикс (Нам) - 19,82 сек.
 Олимпийската шампионка Месерет Дефар от Етиопия спечели бягането на 5000 м при жените също с най-добро време за сезона - 14:26.90 мин., само на 15.75 сек. от световния рекорд на Тирунеш Дибаба. "Чувствах се уверена по време на цялото състезание. За мене целта си остава да атакувам световния рекорд, но не знам дали съм готова за това сега", каза победителката.
Изненада имаше на скока на височина при жените, където бронзовата олимпийска медалистка от Лондон 2012 Светлана Школина (Русия) спечели първата позиция със 197 см. Фаворитката Анна Чичерова, която е световна и олимпийска шампионка, остана едва трета със 195 см, изпреварена заради по-малко опити от Емма Грийн-Трегаро (Шв) със същия резултат. Хърватката Бланка Влашич завърши на 5-о място със 185 см, след като дълго време лекуваше контузия на ахилеса.
Рускинята Елена Соколова пък внесе малък момент на паника, когато при своя опит в скока на дължина се спря чак на пистата при бегачките, но съдиите й позволиха да повтори и даде резултат от 6,65 м под бурните овации на публиката. Този резултат я остави на 3-та позиция, където спечели Шейра Проктър (Вбр) с 6,89 м.

Юсейн Болт пристига със специален електромобил на пистата на стадиона в Осло преди старта на 200 м от Диамантената лига, в който размаза конкурентите и финишира с най-добър резултат за сезона - 19.79 сек.