Ивет е №1 в Европа

Дънекова на финал с "А" олимпийски норматив на 3000 м с препятствия

/ брой: 149

visibility 50

Ивет Лалова стана европейска шампионка на 100 м спринт на първенството по лека атлетика в Хелзинки, Финландия. Тя изпревари конкурентките си във финала и завърши за 11,28 сек. Среброто взе Олеся Повх (Укр) с 11,32 сек., а бронза заслужи Лена Гринчикайте (Лит) със същия резултат. Това е първа евротитла за България след Гьотеборг 2006, когато Ваня Стамболова грабна златото в бягането на 400 м.
Силвия Дънекова се класира за финала на 3000 м стипълчейз, след като финишира 6-а в първата 1/2-финална серия с време 9:42,72 мин. С втория резултат в българската история атлетката от Нови Пазар покри норматив "А" за Олимпийските игри в Лондон в дебюта си на голямо състезание. Тя бягаше с основната група в първата половина на дистанцията, после започна да изостава от лидерките, но избяга последните малко повече от 1000 м самостоятелно. Силвия остана на 64 стотни от националния рекорд на Добринка Шаламанова от 2007 г. В серията победи Светлана Шмид (Укр) с 9:36,77 мин., пред Полина Желизарова (Лат) с 9:39,92 мин. Сребърната медалистка от предишното европейско първенство и световна шампионка от Берлин 2009 г. Марта Домингес (Исп) не завърши. Във втората 1/2-финална серия победителка е шампионката от мемориала "Павел Павлов" 2012 Гюлджан Мингир (Тур) с 9:32,39 мин. Резултатът на Дънекова е 11-и в сериите, а 15-те финалистки излизат на пистата утре от 19.55 часа.
Само едно появяване в сектора за тласкане на гюле беше нужно на Радослава Мавродиева, за да достигне до първия си финал на голямо първенство по лека атлетика. Тя прати уреда на 17,55 м в първия си опит на квалификацията, а постижението й беше с 15 см над нормата, осигуряваща директно място във финала довечера от 21.20 ч. Мавродиева е с 6-о постижение след квалификациите. Лидерка е Надин Клайнерт (Гер) с 18,65 м.
Момчил Караилиев и Златозар Атанасов се класираха за финала на троен скок. Сливналията скочи още в първия си опит 16,73 м, което му осигури 5-о място в крайното класиране на квалификацията. Атанасов пък е 8-и с 16,58 м, постигнати в последния му 3-ти опит. Финал обаче не достигна Румен Димитров, който записа в най-добрия си опит 15,60 м. Разпределението на медалите е утре от 19,05 ч.
Виктор Нинов отпадна в квалификациите на скок височина, след като направи само един успешен опит на 2,15 м. Той не успя да преодолее 2,19 м и остана 10-и в квалификационна група "А". За Нинов това беше първо състезание на открито за годината, а личният му рекорд е 2,29 м от Пловдив на 9 юли 2011 г.
В разпределението на медалите в скока на височина късно снощи участваха Мирела Демирева и 38-годишната Венелина Венева-Матеева.