Мартин Шулц:
Ивайло Калфин е алтернатива на конфронтацията
Това, което видях и чух за нарушения при изборите в България, ме кара да съм загрижен, казва председателят на левите депутати в Европарламента
/ брой: 246
Мартин Шулц е роден на 20.12.1955 г. Член е на Германската социалдемократическа партия. Избран е за първи път като член на Европейския парламент през 1994 г. Става активен член на Комисията по човешки права и граждански свободи на ЕП. Става председател на фракцията на ПЕС в ЕП през 2004. През 2009 бе преизбран като лидер на Групата на социалистите и демократите. От 1 януари 2012 г. Шулц ще бъде и председател на Европейския парламент. Той дойде в България специално, за да подкрепи кампанията на Ивайло Калфин и Стефан Данаилов.
Цитат:
Абсурдно е вътрешен министър да бъде шеф на щаба на един кандидат на изборите
- Господин Шулц, какво е вашето мнение за Ивайло Калфин и защо го подкрепяте за президент на България?
- Ивайло Калфин е член на моята парламентарна група в Европейския парламент. В Страсбург аз се водя негов началник. Той е един от най-добрите депутати в нашата група. Неговият професионализъм е безспорен, а личните му качества веднага си личат. Ивайло Калфин е един много културен човек, който се бори за традиционните ценности на демокрацията - прозрачност, респект, плурализъм, човешки права и свобода.
Трябва да напомня и нещо друго за Ивайло, защото някои неща се забравят много бързо. Именно той беше човекът, който подписа договора за присъединяване на България към Европейския съюз. Това не беше само исторически шанс, а резултат от упорита работа, много усилия и истински политически устрем. Заради това вярвам, че той е един много достоен представител на своята държава и заслужава доверието на гражданите, за да бъде президент. Всички негови качества и идеи показват, че Ивайло Калфин няма да ги разочарова.
- Българската левица постави особен акцент върху втория тур на изборите. Според нея изборът няма да е между ляво и дясно, а между демокрация и настъпващ тоталитаризъм. Виждате ли Калфин като алтернатива на подобни деспотични тенденции?
- Калфин е един човек, който със сигурност може като цяло да обедини тази страна. В България днес се усеща много силна и изострена атмосфера на конфронтация и агресия, което в никакъв случай не е полезно за развитието и просперитета. Тази атмосфера идва от правителството.
Аз обаче имам и друго впечатление. Вярно е, че има хора, които насаждат конфронтация и омраза. Но има и други хора, които не виждат омразата като път, които смятат, че страната трябва да се развива по друг начин. Сигурно не всички хора, които искат това, са от левицата, но пък са достатъчно демократично мислещи, за да искат да бъдат представлявани от човек, който е различен от тази атмосфера на агресия. Мисля, че именно за това виждане Калфин е идеалният човек. Защото той знае как да обединява хората.
- Какво смятате за начина, по който бяха проведени изборите в България? Чуха се много критики срещу властта заради безобразната организация и съмненията за масови фалшификации.
- Това, което видях и чух за изборите в България, ме кара да съм доста загрижен. Видях кадри на хора, които си тръгват с бюлетини в найлонови чували, както и много други неща. Мисля, че международните наблюдатели, които са в страната от ОССЕ, ще трябва много внимателно да проследят тези събития и произшествия. Това е много важно, защото Европейският съюз е един правен съюз и всяко действие, което противоречи на правото, трябва да бъде санкционирано веднага.
Моят колега, заместник-председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода, написа писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, с което го призовава да вземе отношение по темата с нарушенията на българските избори и да провери внимателно всички сигнали. Цялостна своя оценка ще мога да дам едва когато има резултат от тази проверка.
- В писмото на Ханес Свобода се призовава Барозу да даде позиция по изявленията на част от представителите на ЕНП в София няколко дни преди изборите, които, макар и не в противоречие с правилата, всъщност са дали някаква подкрепа на кандидатите на ГЕРБ. Правилно ли е това всъщност?
- Не е нещо необичайно европейските партии да подкрепят кандидатите на партиите-членки в една или друга страна. Аз правя абсолютно същото. Аз подкрепям моя приятел Калфин.
ЕНП наистина дойдоха с доста голям екип тук. Но точно защото бяха тук, самият Барозу също дойде, то със сигурност самият председател на Европейската комисия ще има интерес изборите в България да бъдат легитимни на 100 процента. Иначе съмненията ще останат. Петното също.
- Вие сте политик от много време и сте участвал в много избори - как ще коментирате факта, че вътрешният министър на България е шеф и на предизборния щаб на един от кандидатите за президент?
- Това е нещо, което никога досега не съм виждал. Всеки вътрешен министър по служба е задължен да следи за законността на изборите, за недопускане на нарушения. Той е отговорник за това, че държавната администрация ще си свърши работата добре и безпристрастно. Вътрешният министър е надзирателят на неутралността по време на избори. Точно заради това е абсурдно такъв министър да бъде шеф на щаба на един кандидат. Аз наистина не съм виждал нищо подобно. Това е някакъв прецедент.
- А има ли начин Европа да реагира на всички тези нарушения?
- Европейският съюз не може да се намесва. Някои от станалите неща може и да не са забранени категорично, но те просто не са здравословни за самата демокрация. Между другото тук се разкрива и друг проблем за това вътрешният министър да е част от предизборен щаб. Именно от вътрешното министерство се очаква да разследва сигналите за нарушения, да бди над правовия ред и заради това участието на вътрешен министър като страна по изборите е съмнително.
Аз мисля, че в България има хора, които не приемат това и не искат да се примирят със ситуацията. И вторият тур на изборите ясно ще го покаже.
- Като социалдемократ как се отнесохте към икономическата рецепта на българския премиер, който сподели, че Европа има лесен изход от кризата - просто да намали заплатите и пенсиите до нивата в България?
- Не съм наясно дали господин Борисов би казал това на своите колеги Ангела Меркел и Никола Саркози. Мисля, че ако им го каже като официална икономическа рецепта, то мога да си представя веднага техния отговор: "Бойко, имаме по-важни неща да вършим от твоите шегички".
Борисов има навика да говори неща, които не разбира, да обяснява света така, както той го усеща. В неговия поглед винаги всичко е хубаво, всички обичат Борисов, действителността обаче понякога е по-различна. Тоест никой няма да приеме това, което казва насериозно. Може би това е повод на премиера да се замисли върху своето външнополитическо поведение.
- В момента целият свят е залят от протестна вълна срещу несправедливото разпределение на благата и срещу финансовата система, която облагодетелства само 1 процент от населението. Как се отнасяте към този протест?
- Мисля, че движението "Окупирай..." е израз на едно много справедливо недоволство. Хората вече не искат да търпят, не искат да се примиряват. Богатството в този свят е разпределено несправедливо. Огромните финансови печалби се приватизират, а загубите се социализират. Това просто вече няма да работи. Вече няма кой да търпи тази несправедливост. Хората са в своето право да потърсят различен живот.
- Преди две години всички твърдяха, че европейската левица навлиза в сериозна политическа криза. Започна ли нейното преодоляване вече според вас?
- Левицата спечели в Дания. Левицата ще спечели във Франция. Предполагам, че в Италия Берлускони ще подаде оставка, ще има нови избори и там ще спечели ляво правителство. Също така мисля, че в Белгия скоро ще има премиер, който е социалдемократ. Мисля, че Ангела Меркел няма да бъде преизбрана, особено ако във Франция победят социалистите. Махалото лека-полека започва да се връща обратно.