Иван Петров изпусна победата в Севлиево

Младокът остана на крачка от подиума

/ брой: 199

visibility 27

Иван Петров (КТМ) се представи брилянтно в световния  шампионат по мотокрос, който се проведе на мотополигон "Горна Росица" в Севлиево и остана само на крачка от почетната стълбичка. Падане 3 обиколки преди края лиши българския пилот от победата. Все пак той намери сили и влезе в историята с второто си място във втория манш на клас 85 куб. см, което завоюва с майсторство и борба до последния момент.
Петров стартира от четвърта позиция, но в първия манш успя да пресече финала едва девети. Във втория манш той стартира перфектно и в първите няколко обиколки се движеше на втора позиция. Холандският пилот Дейвид Путйес го изпревари във финалните обиколки, но малко преди карирания флаг Иван Петров си върна позицията. Българинът не успя да зарадва публиката докрай, защото събраните точки му стигнаха едва за четвърто място в крайното класиране. Въпреки това представянето му остава в историята като най-доброто на български състезател в световния шампионат в клас 85 куб. см.
 Шампион при 85-кубиковите стана германецът Брайън Хсу (Сузуки). В клас 65 куб. см Хакан Хълми (КТМ) остана 13-и в крайното класиране. Австралийците Кейлъб Гротюс и Райли Дюк взеха златото и среброто, а бронзовото отличие в този клас остана за румънеца Роберт Томпа.
 Шампион при 125-кубиковите е Тим Гайзер от Словения, с подгласници Симоне Фурлоти от Италия и Паулс Йонас от Латвия.
 В класирането по нации България завърши на осмо място от 35 отбора. Първи е отборът на Холандия, следван от националните тимове на Италия и САЩ. Световният шампионат по мотокрос в класовете 65, 85 и 125 куб. см се провежда само в един кръг и е едно от най-мащабните събития в календара на Международната федерация по мотоциклетизъм. На мотополигон №1 в света се събраха рекордните 176 пилоти от 46 страни в квалификациите на 4-те класа.