Италия ликува след дузпи

Ще викам за "адзурите" на финала, обеща селекционерът на Испания

/ брой: 129

visibility 78

Италия е първият финалист на Европейското първенство по футбол. Отборът на Роберто Манчини стигна до мача за титлата след драматичен сблъсък с Испания, завършил 1:1 в редовното време и след продълженията, и с 4:2 при дузпите. В "Меката на футбола" стадион "Уембли" двата еврогранда не успяха да извадят футболни аргументи и да решат мача, като оставиха развръзката за наказателните удари.
В последната минута на редовното време Испания поиска дузпа за игра с ръка на капитана Джорджо Киелини, който при подпирането си спря топката в наказателното поле, но германският рефер Феликс Брих реши, че не е било умишлено.
Италия за втори пореден път отстрани Испания в елиминациите на еврошампионати и за четвърти път стигна финал, но само през 1968 г. триумфира с титлата в Рим. Преди 5 години "адзурите" спечелиха срещу "Ла Фурия Роха" и в осминафинал. Те взеха реванш и за тежката загуба с 0:4 на финала през 2012 г. В неделя в мача за титлата "Скуадрата" ще излезе отново на "Уембли" срещу победителя от  мача Англия - Дания.
Тимът на Луис Енрике във втори пореден мач трябваше да бие дузпи след тези срещу Швейцария, но този път испанците не успяха. Иначе те бяха по-добрият отбор в игровите 120 минути и атакуваха повече, но без късмет. Федерико Киеза (60) откри с фалцов диагонален удар, а след двойно с Дани Олмо Алваро Мората (80) изравни. Това бе шестият му гол на еврошампионати, с което стана рекордьор за "Ла Фурия". Двамата обаче изпуснаха дузпите си в ендшпила. Натурализираният бразилец Жоржиньо хладнокръвно отбеляза решителния наказателен удар и донесе голямата радост за "адзурите". ,
Селекционерът на Италия Роберто Манчини бе изключително радостен от класирането на "адзурите" за финала. "Дузпите са жестоко нещо. Испания показа, че е корав съперник. Те имат страхотен отбор и играха много добре. Пускането на Феран Торес като фалшива деветка вместо Алваро Мората ни създаде проблеми. И двата тима имаха положения. Всички отбори се защитават, не само Италия, когато е необходимо. Поздравявам момчетата, те повярваха в мен през тези три години. Но все още нищо не сме свършили. Имаме още работа. Трябва да си възвърнем силите и да се подготвим добре за финала", заяви Манчини.
"Нивото и на двата отбора бе много високо. Всеки се опитваше да играе добър футбол. Получи се истински спектакъл за всички. Поздравявам Италия и им пожелавам да покажат същата игра и на финала и да вдигнат трофея. Това бе най-добрият футбол на първенството. Срещу Белгия видях как Киелини и Бонучи опазиха Лукаку, затова реших да извадя нападателя от играта и да пусна още един халф. Така успяхме да се справим с пресата на Италия. На финала ще подкрепям Италия, но това няма да се хареса на Англия", призна Луис Енрике.