27 Април 2024събота21:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Историята на атомната смърт

70 г. от бомбардировките над Хирошима и Нагасаки

/ брой: 178

автор:Йордан Съев

visibility 2383

През втората половина на 30-те години на миналия век изгонени и емигрирали от Германия учени заради еврейския им произход, пристигат в САЩ и информират висши служители от правителството и армията, че в Германия се работи  по създаването на ядрено оръжие. Тези сведения стигат и до президента Рузвелт, който се съветва със специалисти и те изказват мнение, че създаването на такова оръжие е възможно и то ще има огромна поразяваща и разрушителна сила.
През 1941 г. президентът Рузвелт подписва решението за започване осъществяването на

проекта "Манхатън"

който има за цел да създаде атомна бомба. Той е строго секретен, за него знаят само президентът, генерал Лесли Гроувс, който е определен за административен ръководител на проекта, научният ръководител проф. Дж. Робърт Опенхаймер и няколко учени, които трябва да разработят фундамента. Работата обаче е изключително сложна и най-вече непозната. Затова започват да привличат все повече учени, специалисти от различни области, висококвалифицирани инженери, техници и работници. В различните етапи на осъществяването на проекта работят 130 хил. души и 30 учреждения на САЩ. Разходите по него възлизат на 2,2 млрд. долара, които по днешен курс се равняват на 30 млрд. Работата по осъществяването на проекта "Манхатън" приключва успешно през март 1945 г. Създаден е прототип-образец на атомна бомба с мощност 1 килотон. В края на април стоманенето кълбо с диаметър 93 см, заредено с уран 235, е взривено на изпитателния полигон в щата Ню Мексико.

Ефектът е поразяващ

Построените за целта сгради от бетон и с желязна арматура са разрушени като къщички от кибритени клечки в радиус от 650 м от епицентъра на взрива. Пристъпва се към изработването на бомба, която е пригодена за хвърляне от самолет. На Потсдамската конференция през 17 юли - 2август 1945 г. новият президент на САЩ - Труман (след смъртта на Рузвелт), уведомява Сталин, че неговата страна разполага с оръжие с огромна поразяваща сила и ако се наложи, ще бъде използвано. В този момент Йосиф Висарионович, естествено, дори не може да си представи за какво става дума. Но понеже на конференцията американците много настояват Съветският съюз да се включи във войната с Япония, той мисли, че ако те наистина имат такова оръжие, могат и сами да се справят, затова го приема по-скоро като блъф от тяхна страна. Все пак си взима едно наум, когато се върне в Москва, да попита учените и военните знаят ли нещо по въпроса. Съгласно съюзническите си задължения, СССР обявява война на Япония, разгромява нейната елитна квантунгска армия в Североизточен Китай (Манджурия). В същото време американците трябва да продължат настъплението си към Япония.

Самураите се сражават упорито

обаче и американците понасят големи загуби. Само за превземането на островите Окинава те дават 32 хил. убити и 14 хил. ранени. Ето защо президентът Труман нарежда да се подготви план за използването на новото оръжие срещу Япония.
Това обаче не може да стане веднага. Предстои изпитването на вече изработената първа атомна бомба с форма и вид, пригодна за хвърляне от самолет. Тя е с мощност 6 килотона и е взривена на 26 юли на същия полигон в щата Ню Мексико. Ефектът е поразителен - в радиус от 2 км всичко е стопено, дори почвата е превърната в пепел. В същото време "малчугана", така е наречена първата бомба, която ще се хвърли в Япония, вече е готова. Тя е с мощност 13 килотона и тежи 4,5 т. Остава да се определи къде да бъде хвърлена. Военните предлагат в Йокохама, където в пристанището е по-голямата част от японския боен флот. Според Труман обаче трябва да се порази граждански обект, с което да се нанесе силен психологически удар, който да сломи волята на японците за продължаване на войната. Така изборът се спира на Хирошима. Това е град с население от 300 хил. души. В 8,20 ч. на 6 август 1945 г. самолет В-29, кръстен "Енола Гей", на майката на пилотиращия го полковник Пол Тибетс, се появява над небето на Хирошима на 8200 м височина. Капитан Грейс включва взривателя, люкът се отваря и бомбата е спусната. На 600 м от земята тя се взривява и настава нещо по-страшно и от апокалипсистичния ад. Почти

моментално загиват 80 хил. души

в радиус от 2,3 км всичко е превърнато в пепелище. До края на годината умират още 30 хил., а до 1950 г. нови 120 хил.
След 3 дни трагедията се повтаря в Нагасаки. Вдъхновителите и изпълнителите на това варварство не изпитват никакви угризения, че са причинили смъртта на стотици хиляди невинни хора. В своите мемоари Труман пише: "През август 1945 г. направихме това, което трябваше." Полковник Пол Тибетс и майор Чарлз Суини, който пилотира самолета, хвърлил бомбата над Нагасаки, стават генерали и след пенсионирането си изнасят сказки по патриотизъм. Народите обаче изпитват гняв и омраза към престъпниците. Когато генерал Пол Тибетс е назначен за военно аташе в Индия, в Делхи и другите големи градове се провеждат масови протести срещу неговото идване и той не е приет от индийското правителство. Изключение прави само капитан Клод Изерли, който пилотира разузнавателния самолет при бомбардировката на Хирошима. До края на живота си той дава всичките си пари за децата на Хирошима и умира в психиатрия.
Изминаха 70 години от бомбардировките на Хирошима и Нагасаки. След това не е използвано атомно оръжие за бойни цели.

Светът обаче не е освободен от кошмара

на ядрения апокалипсис. Сега вече 5 държави официално притежават атомни, водородни, неутронни, плутониеви бомби и ракети с такъв заряд, а още поне толкова са снабдени с него, като има и нови желаещи. Затова се харчат колосални средства, които биха могли да се използват за повишаване на жизнения стандарт на населението. Девизът "Да изковем от мечовете плугове" може да се редуцира в "Да използваме атома само за мирни цели". От него може да се произвежда евтина електроенергия. За предпочитане е да се строят атомни електроцентрали, а не атомни бомби.


Нагасаки, август 1945 г.

 Бомбардираната Хирошима

 Нагасаки днес
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ