История в снимки
52 фотографии на братята Янаки и Милтон Манаки показва галерия "Синтезис"
/ брой: 206
Изложбата "Манаки - история в снимки" продължава линията на галерия "Синтезис" да показва значими автори, работили в началото на XX век. Тя включва 52 фотографии на братята Янаки и Милтон Манаки, заснети в периода 1898-1935 г.
Желанието им да съхранят времето им отрежда място в историята на световната кинематография като първите майстори от Балканите. Фотографският архив на Янаки (1878-1954) и Милтон (1880-1964) е запазен благодарение на интереса на публиката към движещите се образи, които двамата създават през първите години на XX век. За това колко високо са ценени братята Манаки свидетелства фактът, че те са били официални фотографи към двора на румънския крал Карол I (1906), на султана на Османската империя Мехмед V (1911) и на сръбския крал Александър I Караджорджевич (1929).
Фотографското наследство на Манаки включва 18 513 негатива, включително 7115 стъклени плаки. Към тях можем да добавим и 10 952 оригинални хартиени копия и голям брой автентични документи. Реалният брой на негативите, заснети от братята, е значително по-голям, но за съжаление не всичко е запазено. Тяхното фотографско творчество може да се раздели на два периода - времето, което прекарват в Янина (Гърция) и Битоля (Северна Македония).
През 1916-1919 г. Янаки живее три години в Пловдив. През февруари 1916 г. той е осъден за незаконно притежаване на оръжие и шпионаж. Милтон успява да смекчи присъдата и тя е заменена с депортиране в Пловдив. Причина за ареста са оръжия, намерени в ателието, които Милтон е прибрал след оттеглянето на сръбската армия, за да ги използва като реквизит. След пристигането си в Пловдив Янаки е под полицейско наблюдение и няма право да напуска града. Там той се сприятелява с пловдивския фотограф Русейски и започва да работи в неговото студио. От този период са запазени 103 стъклени плаки, между които много автопортрети.
Изложбата е резултат от 15-годишното проучване на архива на братя Манаки от Роберт Янкулоски, роден в Прилеп през 1969 г., декан на Факултета за филмово изкуство в Университета за аудио-визуални изкуства в Скопие, където преподава фотография. Показаните снимки са репродуцирани от оригиналните стъклени плаки. Чрез новите дигитални технологии изложбените копия разкриват цялото богатство от тонове и детайли, запазени върху стъклените плаки, които досега са оставали скрити заради тесния градиентен диапазон на фотографските хартии. Фотоизложбата продължава до 16 ноември. Прожекция на филма "Манаки - история в снимки" ще се състои на 7 ноември от 19 ч. в салона на бул. "Васил Левски" 55 в София.