Историческият музей в Пловдив с вход свободен в Международния ден на музеите
/ брой: 94
Поредното издание на Международния ден на музеите отбелязваме на 18 май. Събитието се организира от Международния музеен съвет (ICOM). В инициативата участват над 30 000 музея в повече от 120 държави по целия свят. Четирите експозиции на Регионалния исторически музей в Пловдив ще работят в нормалното си работно време от 9 до 18 ч. с вход свободен, научи ДУМА от Пламен Четелязов, експерт връзки с обществеността и дигитализация.
В залата за временни изложби на експозиция "Съединение на България от 1885 г." може да бъде видяна изложбата "Яйцето", която включва личната колекция от яйца на д-р Ваня Велкова, състояща се от над 370 яйца от 60 страни на 6 континента и великденски яйца от фонда на РИМ, които през 1939 г. са подарени на кмета на Пловдив Божидар Здравков от цар Борис III и царица Йоанна.
Експозицията "Българско Възраждане" се включва в Международния ден на музеите с прекрасната инициатива на сдружение "Хайдути", чиито членове дариха на музея реконструирана носия на Хаджи Димитър - по снимка от терзията Иван Гърбача. Изработката е отнела един месец, дрехата е шита на ръка и са използвани единствено автентични материали - 12 метра шаяк и 200 метра гайтан. Главата на манекена, на която е представена носията, представлява 3D реконструкция на лика на Хаджи Димитър.
Музейният център за съвременна история на ул. "Ангел Букорещлиев" 14 представя изложбата "125 години организирано тракийско движение в България", подготвена от Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт. С фотоси и документи, голяма част от които представени за първи път пред публика, изложбата разказва 125-годишната история на организираното тракийско движение от създаването на дружество ДСтранджаУ през 1896 г. до днес. В хронологичен ред изложбата проследява основните процеси и събития в легалната и въоръжена борба на тракийските българи за национално освобождение и обединение, за защита на техните човешки, социални и имуществени права, за опазване и популяризиране на културно-историческото наследство и традиции. Архивните снимки възкресяват образите на най-видните фигури в тракийското движение.
Къщата музей на Христо Г. Данов на улица "Митрополит Паисий" 2 показва постоянната си експозиция.