20 Май 2024понеделник18:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Исторически аграрни пейзажи от Италия в 50 фотографски пана

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 83

Откриването на изложба от фотографии, озаглавена "Исторически аграрен пейзаж", ще се състои днес от 19 ч. в зала "Експозиционна" на Столичната библиотека. Изложбата, организирана от Италианския културен институт в София, е придружена от двуезичен каталог и ще остане отворена за посетители до 30 юли.
Това са 50 фотографски пана, които представят исторически аграрни пейзажи от всяка италианска област и описват техния произход, еволюция, богатство и цялост. Куратор на изложбата е проф. Мауро Аньолети, директор на Cultlab - Лаборатория за пейзажа и за културното наследство в Аграрния факултет на университета във Флоренция. Тя е резултат от изследователски проект, финансиран от Министерството на земеделието и горите, под патронажа на Министерството на културното наследство, ЮНЕСКО и Съвета на Европа.
Пейзажът, като израз на сложното взаимодействие между общество и природа и като стратификация на процесите, които са придружили производствените промени във времето, е една от най-важните категории в Списъка на световното наследство. Въведена в системата на Конвенцията за световното наследство през 1992 г. с термина "културен пейзаж", тази категория е избрана от много страни от различни континенти да определи и защити области с особена красота и голяма културна и духовна стойност. Днес културните пейзажи в Списъка на световното наследство са 66, принадлежат на всички региони и култури по света.
В този контекст Италия има много специална и привилегирована роля. Нейното физико-географско местоположение и богатството на исторически събития са позволили образуването на сравнително малка площ на голямо разнообразие от културни пейзажи с изключителна красота, която има малко сходства в международен план.
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ