24 Ноември 2024неделя09:19 ч.

Интервю

Манол Генов:

Инвестициите в образование са най-важни

Хората очакват обществото ни най-после да се успокои, твърди водачът на листата на "БСП-Обединена левица" в 17 МИР Пловдив-област

/ брой: 195

автор:Евгени Гаврилов

visibility 5013

Манол Генов е роден на 14 юни 1960 г. в Асеновград. През 1985 г. завършва  специалност "Руска филология в ПУ "Паисий Хилендарски", след което - магистратури по "Икономика на международния туризъм" в Икономическия институт във Варна и "Икономика, организация и управление на бизнеса" в СА "Димитър Ценов" в Свищов. От 1993 г. до 2010 г. се занимава с частен бизнес. Общински съветник от БСП в Асеновград (2007-2011), зам.-кмет на община Асеновград (2011-2013), управител на ВиК - Пловдив (2013-2014). Дългогодишен депутат от "БСП за България". Владее руски, гръцки и английски език.


Г-н Генов, предизборната кампания е в разгара си. Срещате се активно с хората във Вашия избирателен район, за какво най-често Ви питат те, какви са очакванията им?
- Тази предизборна кампания, както и предходните поне четири, не са класическа кампания за нов парламент. И в това е проблемът. Защото ние не излизаме от пълен управленски мандат и трудно имаме очаквания за пълен следващ, даже напротив. Хората са откровено уморени от кампании, от твърде чести предсрочни избори, а и политическите сили няма как да измислят изцяло нови приоритети, след като имаме предсрочни избори поне два пъти за една календарна година. В този смисъл хората очакват най-сетне да има такова представителство в новия български парламент, който да успее с мнозинство да излъчи правителство, което да успокои обществото и поеме ясни приоритети за управление. Иначе като във всеки регион, и в моя район на Пловдивска област има много проблеми, натрупани с години и с десетилетия чакащи решения. Те са най-вече инфраструктурни, свързани с водоснабдяване, с възможности за разширяване на индустриални зони и добър транспорт между градовете за пътуващи до работа и обратно. Никак не са малко проблемите, част от тях чакат решение директно от правителството, а някои са на ниво законодателни промени, каквито отдавна уж правим. Такъв е казусът с целия ВиК сектор, който уж реформираме от 2007 г., след това от 2012 г., а до момента сме до никъде.
- Като представител на коалицията „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ и водач на листа за 17 МИР Пловдив-област кои приоритети ще откроите в платформата на коалицията за управление?
- Направили сме платформа с акценти. Те са точно сто на брой, представени като сто решения на важни политики, предлагаме конкретност, даваме мерки, които директно ще се отразят върху отделни сфери в живота на хората и обществото ни. Неслучайно нашата кампания в тези избори минава под слогана „Време е за решения“. Защото в продължение на вече трета година на кратки правителства и парламенти всички се опитват да направят управление, което уж има приоритети, а много скоро след това се оказва, че или хората недоволстват, или сами управляващите се разпадат в сглобките си. За мен, за моите колеги от листите на кандидатите за народни представители всички тези 100 акцента като предложения за решения са важни. Защото обхващат всички сфери - от ясната ни европейска и евроатлантическа интеграция, през много сериозните решения, които все още чакаме за енергетиката, екологията и стигнем до социалната политика и качествените инвестиции на управление в образованието. Всички се уверихме, че каквито и милиарди да очакваме от чуждестранни инвеститори или от Плана за възстановяване и устойчивост, най-важната инвестиция, която не трябва да пренебрегваме, е качественото образование. А това са сериозни мерки, които далеч не са единствено учителски заплати или безплатни учебници.  Ако продължаваме да неглижираме грамотността, отпадането от училище, липсата на мотивация сред младите хора, лошата политика на държавата да задържа висококвалифицираните си специалисти, тогава ще останем и без медици, и без енергетици, и без хора, които да искат да работят в заводите и на полето.
- Каква е Вашата оценка за политическата обстановка и как очевидните проблеми на партии и на апатия сред избирателите ще се отразят на следващия парламент и правителство?
- Смея да кажа, че от поне три десетилетия страната ни не се е намирала в такава политическа криза, а на изпитание е поставена и конституцията ни, видно от кризата, която преживяхме с това кой и как съставя служебно правителство. Всички партии са в труден период, дори и на първия в класирането ПП ГЕРБ не им се размина кризата - факт е, че на последните избори загубиха още около 140 000 гласа и няма как да се върнат обратно. И никой не иска да управлява с първия, нито да го подкрепи. На изпитание са и останалите, сред които сме и ние в БСП, защото преминахме през сътресения на най-високо лидерско ниво, но аз вярвам, че най-стресиращото вече е зад гърба ни. Да не говорим за драмата, която разтърсва ДПС и неговите фракции, за цялото земетресение, на което сме свидетели за това как разцепването на титулярното ДПС се отразява и възприема от хората през действия на Прокуратура, регулаторни органи, съдебни решения, разследвания и мерки.
Не само ние, но и цяла Европа се намира в криза на лявото и дясното, популизмът е във възход, фалшивите новини все по-често вземат жертви в умовете на хората. Намираме се геополитически в такава позиция, че няма как да кажем, че не ни интересуват войната в Близкия изток и тази в Украйна, случващото се в Западните Балкани и крайнодесния поход в Централна Европа. Всичко това ни кара да не бъдем наивни, да не се държим като да сме остров на спокойствие и сигурност. Защото не сме. И никоя европейска страна не може да го каже за себе си в момента.
- Сегашното правителство се кани да замразява доходи и пенсии заради задаващия се огромен бюджетен дефицит. Каква ще бъде реакция на левицата?
- Сегашното правителство е служебно правителство. Силно се надявам, че оттук-насетне след изборите ще коментираме редовно правителство с ясен мандат на приоритети и отговорности, с ясно поета парламентарна подкрепа, а не мъгляви сглобки и плаващи мнозинства. Замразяване на доходи и пенсии по-скоро не е възможно и не мисля, че ще има. Напротив, вече има заявени искания и поемане на плахи обещания за ръст на заплатите - на учители, на част от структурите на държавата. Ние в тази посока имаме ясни приоритети - държим на прогресивно подоходно облагане, на необлагаем минимум на доходи, на стимули за млади специалисти, за да не ги загубим. Защото истината е сериозна: да, в демографска криза сме, но не защото нямаме раждаемост. Европейската статистика казва, че България има средноевропейски стандарти на раждаемост. При нас тежката демографска криза е свързана с друго - с това, че млади хора, които тепърва създават деца и ги пращат на училище, правят това в емиграция. Само за последните десет години 900 000 българи са емигрирали. Техните деца са родени из Европа и учат там. Друг сериозен демографски проблем ни е високата смъртност - от ненавременна профилактика и предотвратими болести, високи нива на детска смъртност. Ние сме страна в челната четворка на страните, където пациентите доплащат най-много за лекарства. И за това имаме категорични мерки това да бъде променено. Длъжни сме да направим такива промени в законите, че хората да имат по-качествено и навременно лечение. Не е нормално половината пенсионери да дават половината си пенсии за лекарства, защото такива са ни законите и такова ни е здравеопазването. А у нас е точно така.
- Как могат да се решат хроничните проблеми във ВиК сектора? Налице е водна криза в много села и градове.
- Като човек, занимаващ се от дълги години със сектора, съм абсолютно убеден, че настоящата предизборна кампания на всички, претендиращи за власт, политически сили, трябваше да има сред основните акценти именно ВиК сектора. Преживяхме поредната критична година на суши, драстични и повсеместни режими на водоснабдяване. Имаме нечувано висок процент на загуби на вода от стара водопреносна мрежа, оказва се, че фактурираното водно потребление за 2022 година дори не у спяло да достигне  40%, всички останало е на вятъра. Трябва ясна управленска воля и политическа подкрепа, за да има реални инвестиции и реформи в този толкова стратегически и така тромав сектор. За жалост имаме само обещания, апетити и скандали, непрекъснати административни реформи, които нямат никаква принадена стойност като полза. Да попитам само, кой точно знае каква е ползата от ВиК холдинга, кой вижда стратегия, промяна и ново качество на услугата?
- Как може страната да излезе от политическата криза, какво правителство е необходимо на България след тези избори?
- Който знае отговора на този въпрос, със сигурност държи в ръцете си кристално кълбо. Няма ясна рецепта за това, но пък има ясни условия - да бъдем всички отговорни, да бъдем разумни и да не позволяваме популистки сили или лични интереси да хвърлят страната ни в поредната криза и нови избори. За целта е важно хората да бъдат активни на 27 октомври, да отидат и да гласуват, да мислят за кого и за какво гласуват. Защото с временни месии, с мними патриоти и съмнителни аватари няма да имаме добър парламент, който да излъчи отговорно правителство. Затова моят призив е да се гласува, и то отговорно! Защото наистина е време за решения!

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 996

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 1028

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 899

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 929

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ