04 Май 2024събота12:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Николо Коцев:

Интересно ми е да комбинирам жанрове и стилове

Обичам "случайната" красота, която често изпъква при експериментите, но предпочитам да работя с предначертана, контролируема естетическа цел, споделя световноизвестният български музикант

/ брой: 213

автор:Альона Нейкова

visibility 107

Николо Коцев е български китарист, цигулар, композитор и аранжор. Роден е в Пазарджик, взима уроци по цигулка от 5-годишна възраст. Още в тийнейджърските години се заражда интересът му към рок музика и започва да се учи да свири на  китара. Завършва музикалното училище в Стара Загора. Още като ученик е китарист в група "Траяна". След това свири няколко месеца в известния ансамбъл "Импулс", както и в "Балкантон". По време на едно от турнетата на групата в Германия Николо Коцев се запознава с шведския певец Бьорн Лодин. Когато през 1989 г. емигрира в Мариехамн - Оландски острови, Финландия, заедно основават групата "Балтимор". По собствен проект, който нарича "Брейзън Абът", Николо започва да работи през 1994 г. В групата участват Глен Хюз и Джо Лин Търнър от "Дийп Пърпъл" и Мик Микаели и Иън Хаугланд от "Юръп". Коцев е известен и като автор на прочутата рок опера "Нострадамус". Музикантът основава през 2011 г. в София група "Кикимора" с цел изява на българска сцена с репертоар на български език. Заедно с музиканти от бандата и Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на маестро Емил Табаков Николо Коцев ще представи на публиката оригинален акустичен концерт в зала "България" на 17 септември, както ДУМА вече писа.


- Николо, как се роди идеята за акустичен концерт съвместно със Симфоничния оркестър на БНР?
- Миналата година участвах в благотворителен концерт за събиране на средства за операция на журналиста от БНР Виктор Ангелоев. Данчо Стълбицата (Йордан Георгиев, журналист и водещ на популярни музикални предавания в БНР - б.а.) също бе на събитието и е заговорил с Калина Станчева относно възможността да се излъчи на живо мой концерт по програма "Хоризонт". Свързаха се с мен и от дума на дума се стигна до концерт в зала "България" с оркестъра на радиото и маестро Емил Табаков.
- Колко време отнема подготовката за подобна изява - от хрумката до окончателното й реализиране?
- На мен ми отне около три месеца, защото освен личната подготовка по концерта, избора на материал и комуникацията с всички, аз също така разписах репертоара за групата и го аранжирах за оркестъра.
- Концертът ще бъде излъчван на живо не само по прграма "Хоризонт", но и на сайта на БНР, което означава, че премиерата на проекта ще може да се проследи по цял свят. Чувствате ли го като по-голяма отговорност, или ще се опитате да се абстрахирате от реалните мащаби на изявата ви на 17 септември?
- Аз доста отдавна съм спрял да измервам степента на отговорност с броя на слушателите. За мен всеки концерт е еднакво важен. Мащабността на излъчването по-скоро допринася към чувството за реализация - все пак този концерт е направен с емблематични сътрудници - БНР, Симфоничния оркестъра на БНР, маестро Табаков, зала "България"...
- Ще бъде ли още някъде представена програмата, която столичани и гости на града ще чуят в Деня на София?
- Работя по въпроса. На концерта ще присъства диригентът на Старозагорската опера Красимир Къшев - с него сме съученици. Ще дойде и Райнер Хензел - дългогодишен мой приятел и колега, с когото дълго пътувахме по целия свят с Робин Гиб, работили сме и с други групи и проекти. Надяваме се да събудим интерес във Варненската опера, Пловдивската филхармония също би била вероятен партньор. Възможната допълнителна реализация на концерта зависи от техните ръководства и най-вече от желание за сътрудничество.
- Целенасочено или случайно бе избрана датата на концерта?
- Датата бе избрана от БНР, за мен бе важно да бъде през септември. Има още няколко концерта на 17-и, надявам се няма да се борим за една и съща публика.
- След като решихте да обедините рока и класиката, с какви други жанрове бихте експериментирали?
- Аз не съм експериментатор по призвание. За мен е интересно да комбинирам жанрове и стилове, но ми се иска предварително да зная какво търся, за да мога да координирам действията си за постигане на целта. Обичам "случайната" красота, която често изпъква при експериментите, но предпочитам да работя с предначертана, контролируема естетическа цел.
- Вие сте известен рок музикант, но имате класическо образование, с което донякъде вероятно би могла да се обясни и колаборацията ви със Симфоничния оркестър на БНР. Какво обаче мислите за българския фолклор? Бихте ли се обърнали някога към него?
- Обожавам фолклора ни и се гордея с него. Ползвал съм го в песните си. С удоволствие бих участвал в проект с фолклор и рок.
- Имате ли впечатления от българските групи? С коя от тях бихте искали да работите?
- С всички добри групи и изпълнители. Имаме много талантливи музиканти. Тепърва обаче ми предстои да намеря форма и трибуна, за да направя това.
- Записвал сте със световноизвестни музиканти като Глен Хюз, Джо Лин Търнър, Робин Гиб и др. С какво се отличават те от българските си колеги? Какво липсва на родните творци, за да достигнат подобни нива на професионализъм или може би на известност?
- Предпочитам да не отговоря на този въпрос. Само мога да кажа, че, за да се постигне успех на световно ниво, според мен е задължително освен труд, талант и вокално-инструментално майсторство, артистът да притежава голяма доза упоритост, постоянство, такт, скромност, уважение към другите...

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ