08 Юни 2026понеделник11:34 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Интересни факти за основния закон

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 2774

Четири са българските конституции на Третата българска държава - от 1879, 1947 и 1971 година, както и съвременната - от 1991 г. 

Първата българска конституция "Конституция на Българското княжество" е приета на 16 април 1879 г. от учредителното събрание във Велико Търново. Тя остава в сила до 1947г., когато е приета конституцията на Народна република България или още известна като Димитровската конституция. 

По-късно през 1971г. е заменена от така наречената Живкова конституция. С падането на социализма и започването на т.нар. преход, е приета нова конституция, която изоставя наименованието "Народна". Това е Конституцията от 13 юли 1991г., приета от седмото Велико Народно събрание, която е действаща и в момента. Тя е променяна шест пъти - във връзка с членството на страната ни в Европейския съюз, със създаването на институцията на Инспектората и въвеждането на изискването за необходими две трети мнозинство при избора на главен инспектор на ВСС.

Държавата, за която се счита, че има най-старата действаща конституционна уредба в света е република Сан Марино. Първата щатска Конституция е тази на Кънектикът от 1775 г. на базата на хартата от 1662 г. Грешно се счита, че конституцията на САЩ е първата в съвременен смисъл Конституция в света. За такава се приема малко известната Конституция на Корсика от 1755 г., която е основен закон за кратко просъществувалата независимост на острова в периода 1755 - 1769 г.

Първите конституции след това на европейския континент са на Полша от 1791г. и тази на Франция от 3 септ. 1791 г.

Великобритания е една от малките държави, която няма писана конституция. Вместо това за действащи се считат редица актове, писани от различни епохи, сред които Великата харта на свободите от 1215 г.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ