03 Ноември 2025понеделник12:13 ч.

Интегритет на узото

/ брой: 93

автор:Юри Михалков

visibility 2884

Научаваме, че спорът между Атина и Скопие за името на Македония удря на камък заради партията "Независимите гърци". Тия дни тя потвърди каменната си позиция: никаква "Македония" в новото име на северозападната съседка на Гърция, а "конституционните промени и отказът от иредентистките прояви" са основните условия при воденето на преговори. Партията е в коалиционното правителство, дори лидерът й Каменос е министър на отбраната.
В същото време за спора ще се говори и на откриващата се днес у нас среща ЕС - Западни Балкани. Като европредседателка страната ни ще трябва да стъпва и като посредничка. Ето защо си позволяваме да й направим няколко предложения, които тя да отправи към "Независимите гърци", белким те най-после кандисат.
Щом не искат името "Македония", да им предложим името "Югозападна съседка на България". "Независимите гърци" може да спят спокойно, че никой няма да посегне не само на идентичността им, но и на интегритета на узото. А ние ще си пробутаме националния интерес.
Ако пък някой реши, че е неприлично такова име да се предлага от европредседателката България, ето друг вариант за име: "Южна съседка на Сърбия". Пак я няма "Македония", а и го има името на държавата, с която Гърция отдавна дружи. "Независимите гърци" пък белким се кротнат, че съседката няма да посегне не само на провинция Македония, а и на идентичността на сиртакито.
Ако пък и на това име те се мръщят, ето и трети вариант: "Конституционно променила се съседка без иредентизъм към северна гръцка провинция". Не е ясно как абревиатурата КПСИСГП ще се изговаря при международно, регионално и национално ползване. Така северозападната съседка хем ще я има, хем и няма да я има. А "Независимите гърци" няма да сънуват кошмари за съседки ирендетизъм не само към узото и сиртакито, а и към гръцката салата. 
 

 

Данък "Дивидент" става 10 на сто

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Заплатите ще са с ръст над инфлацията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Велиана Христова бе удостоена със специална награда на БАН

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Близки на жертви на катастрофи протестираха

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Рязко поскъпват зеленчуци в сезона на туршиите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Падат приходите на "Български пощи"

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

"Револют" спира да работи с левове от 17 декември

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

„Евронюз“: Страните от ЕС ще плащат заемите на Киев

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

В РСМ освиркаха Величкович - пяла с българския флаг

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Гърците все повече търсят стоки втора употреба

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 205

Смисълът от властта

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 205

Венецуелският пъзел на Путин

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 205

Будителството - жива сила

visibility 0

/ брой: 205

Не говорим за "Лукойл", а за "Нефтохим Бургас"!

visibility 0

/ брой: 205

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ