03 Май 2024петък13:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инфлацията в индустрията стигна 4,6%

Това е най-голямото повишение на цените на годишна база от девет месеца насам

/ брой: 82

автор:Дума

visibility 763

Производствената инфлация в България се ускорява през март с 4,6 на сто на годишна база до деветмесечен връх, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Преди месец повишението бе от 3,9 на сто.

Увеличение на цените е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 7%, и в преработващата промишленост - с 4,2%, а в добивната промишленост е отчетено намаление с 1,9%. В преработващата промишленост по-съществено покачване на цените има при производството на тютюневи изделия - със 7,9%, производството на основни метали - със 7,4%, и ремонта, и инсталирането на машини и оборудване - с 3,9%. 

На месечна база цените на производител се покачват през третия месец на годината с 0,7% спрямо предходния месец. През февруари увеличението бе с 1,8 на сто. По-високи цени са регистрирани в добивната промишленост - с 2,0%, в преработващата промишленост - с 1,4%, а при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ се наблюдава спад с 1,6%.

Индексът на цените на производител само на вътрешния пазар в България през третия месец на настоящата година остава непроменен на месечна база и нараства с 4,1% на годишна база (спрямо март 2018-а). Индексът на цените на производител на международния пазар пък се покачва с 1,8% на месечна база и с цели 5,5% спрямо март 2018 година.

По-рано този месец НСИ оповести доклад, отчитащ рязко ускоряване на потребителската инфлация през март на годишна база до 3,6% от 3,2% през февруари 2019 година. Поредните високи данни за производствените цени изглеждат като предпоставка за по-нататъшно повишаване на потребителската инфлация през следващите месеци. 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ