Инфлацията в България е над 1% от допустимата за еврозоната
/ брой: 201
Инфлацията в България продължава да се движи към допустимите граници за влизане в еврозоната. Към края на септември показателят остава само на 1 процентен пункт от допустимата цел. Това показват данните за средногодишната инфлация за периода октомври 2023 – септември 2024 г. на европейската статистическа служба "Евростат" – показателят, който се използва от ЕЦБ и Европейската комисия.
Според Министерството на финансите страната ще успее да отговори на маастрихтските изисквания до края на годината, но анализатори прогнозират това да се случи едва в началото на 2025 г. Така целевата дата 1 юли 2025 г., определена от парламента, изглежда непостижима – както предупреди и финансовият министър Людмила Петкова през лятото. Все по-ясно се върви към евентуално приемане на 1 януари 2026 г., а рейтинговите агенции като "Фич" отбелязват, че при провал на процеса кредитният рейтинг на България може да бъде намален, което би означавало влошаване на имиджа и поскъпване на финансирането.
Средногодишният хармонизиран индекс на потребителските цени достига 3,4% в България.
За сравнение, в трите страни с най-ниска инфлация в Европейския съюз – Финландия, Дания и Италия – средният индекс за същия период е 0,93%. По правило ЕС допуска инфлацията в страната кандидат да бъде най-много с 1,5 пункта над средната за най-добрите три страни. За да изпълни критериите, средният ХИПЦ в България трябва да е 2,43%.