02 Юни 2024неделя15:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Индия прие на въоръжение собствен танк Arjun

Той бе завършен след 37-годишна програма за разработката му, а ВВС на страната избра да купи от Hindustan Aeronuatics 64 бойни вертолета

/ брой: 63

автор:Желязко Тенчев

visibility 1975

Сухопътните войски на Индия приеха на въоръжение основен боен танк Arjun след завършването на 37-годишната програма по разработването му, съобщава PTI. В момента в индийските войски постъпват 45 танка Arjun, които са били приети на въоръжение от 75-и танков полк в Джайсалмер. Едновременно с приемането на новите танкове е било бракувано същото количество остарели руски Т-55.
Реализацията на проекта по създаването на индийския танк Arjun започна през 1974 г. Прекалено дългият срок за разработка на бойната машина се обуславя от множеството технически недостатъци, открити в прототипите на танка в хода на изпитанията. Тези недостатъци дълго време не бяха отстранени. Първоначално се планираше новите Arjun изцяло да заменят всички остарели Т-55 и Т-72, но в началото на 2000 г. обемът бе съкратен до две хиляди единици.
Поради значителните задръжки в програмата за разработка сухопътните войски на Индия ограничиха поръчките до 124 Arjun, като решиха да обновят остарелия танков парк с руските Т-90. През март 2010 г. Индия проведе сравнителни изпитания на Arjun и Т-90. По неофициални данни, в изпитанията победа е удържал Arjun. Между другото официална информация за изпитанията засега не е обнародвана. През май 2010 г. сухопътните войски на Индия допълнително поръчаха партида от още 124 танка Arjun.
Индийският танк развива скорост до 72 километра в час по шосе и до 40 километра в час по пресечена местност. Arjun е оборудван със система  за лазерно насочване и прибори за нощно виждане. Основното въоръжение  на танка се представлява от 120-милиметрово нарезно оръдие. Освен това той е въоръжен с противотанкови ракети и картечници калибър 12,7 и 7,62 милиметра.
В момента Организацията за отбранителни изследвания и разработки (DRDO) на Индия се занимава със създаването на подобрена версия - Arjun - Mk. II, която, както се очаква, на 90 процента ще бъде събрана от компонентите на индийската разработка. За сравнение, ръстът на локализация на Arjun Mk. I съставлява 58 процента. Изпитанията на Arjun Mk. II ще започнат през това лято.
ВВС на Индия пък обявиха плановете си за закупуване на 64 леки бойни вертолета LCH, разработка на индийската компания Hindustan Aero-nuatics, съобщава Defense News. Сумата по сделката се визира на 1,4 милиарда долара. Както се очаква, доставката на първите машини ще започне през 2013-2014 г. Общо  ВВС и сухопътните войски на Индия се нуждаят от 179 машини LCH.
Програмата по разработката на LCH започва през 2006 г. Вертолетът с два двигателя развива скорост до 260 километра в час и извършва полети на разстояние до 700 километра. LCH ще бъде въоръжен с 20-милиметрово оръдие, а също ще получи и широка номенклатура от подвесно въоръжение, включително ракети от клас "въздух-въздух", неуправляеми ракети, бомбени касети и гранатомети. Освен това на LCH ще бъде установена система за предупреждение от пуск на ракети, система за противоракетна защита и прибори за нощно виждане.
Очаква се също да бъдат монтирани стабилизиращи системи за инфрачервено наблюдение и лазерни далекомери, откриващи от дистанция цели до четири километра. Първият полет на новия индийски вертолет се състоя през март 2010 г.
Масата на индийския вертолет е 5,5 тона. По данни на HAL тежестта на вертолета е значително снижена в сравнение с първите летателни образци. LCH се планира да бъде използван в качеството си на машина за съпровождане на десантни вертолети, за щурмови мисии, а също и за борба с безпилотни летателни апарати и летящи с малка скорост самолети.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 968

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 941

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 979

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1163

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ