10 Октомври 2024четвъртък13:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Името й не научих

Така и не разбрах как се казваше тази жена. Защото всички зад гърба й я наричаха "предателката"

/ брой: 204

автор:Константин Иванов

visibility 3709

След като е разбит партизанският отряд при село Батулия, един от командирите му, ранен, върви дни наред из Балкана и на 4 юни 1944 г. се добира до това селце. В нощен час похлопва на прозореца на една от къщите и помолва за хляб. Стопанката му дава малко, казва му "ние сме бедни, върви надолу по улицата, там има по-заможни, ще ти дадат повече". Когато вижда гърба му, праща мъжа си по друга улица да отиде в кметството, където е настанена шпицкоманда, да ги уведоми за ранения шумкар. Наградата за партизанска глава е 50 000 лева. Останалото е лесно: пресрещат партизанина, кратка престрелка и той е убит. Издайниците си получават наградата.
    Три месеца по-късно идва 9 септември. Съдът осъжда мъжа на смърт, а жената, която всъщност е душата на предателството, лежи няколко години в затвора. После се връща на село, където още дълги години живее нормалния живот на всичките си съселяни - от изгрев до залез работа на къра, вечер на приказки с жените на уличната пейка.
    Но зад гърба й никой не я нарича другояче освен "предателката".
    Имаше две деца. Момчето беше нещо недъгаво и рано умря. Момичето отрасна, ожени се, родиха й се деца, работиха по чужбина, замогнаха се и по някое време старата къща беше бутната и на нейно място със спечелените с нелек труд долари се издигна 3-4 етажна масивна сграда, облицована в бяло и стърчаща над съседните стародавни къщи от плетеник, измазан с кал. Сега вече в селото тя не е единствена, новите модерни къщи са повече дори в циганската махала, но по онова време впечатляваше, викаха й "Замъка".    И по-старите добавяха "Това е с парите от партизанина", макар че със сигурност няма как да е от тях, но човешката памет трудно забравя и не прощава предателството. Впрочем чувал съм, че името на осъдения и разстрелян след 9 септември издайник фигурира в списъка на "жертвите на комунизма" на мемориала в градинката пред НДК.
    Послепис
    Навсякъде по света тачат участниците в съпротивата против хитлерофашизма, останалите живи все още се канят като най-почетни гости във всякакви тържества по случай национален празник, Деня на победата и т.н., ползват някакви привилегии, дори да са символични. Единствено у нас през последните две десетилетия освен хули по адрес на партизанското движение друго не може да се чуе. Единственият "ореол", с който се "увенчават" българските участници в съпротивата, е на "обирджии на мандри".
    В чужбина кажеш ли, че си българин, събеседникът ти хич нищо да не знае за България, реагира "А, Георги Димитров, героят от Лайпциг!" (През последните десетина години прибавят и Стоичков). Само у нас той се дамгосва като "пияница", а от по-сведущите като "коминтерновец". В Париж и до ден-днешен един булевард носи името "Сталинград". У нас прекръстиха бул. "Георги Димитров" на световно неизвестната княгиня Мария Луиза.
    В цяла Европа, в Прага, Берлин, Будапеща, Виена, паметниците на Съветската армия са място за преклонение, само у нас се мъдрува да го взривим ли, да го пренесем на по-закътано място или може би да го нарежем за скрап...

Борба срещу тези, които дават пари за изборите

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 193

Предлагаме регионални тържища за фермерите без посредници

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 193

Предлагаме 100 решения, които да придвижат държавата напред

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 193

Животът у нас може да се промени само от хора със социално мислене

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 193

Електронните ваучери за храна може да повишат цените

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 193

100 млн. лв. ще струва зимното поддържане на пътищата

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 193

София e най-евтината европейска туристическа дестинация

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 193

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

автор:Дума

visibility 239

/ брой: 193

Македонски висшисти масово имигрират

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 193

Граничните проверки в Германия остават

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 193

Армията на търговците

автор:Александър Симов

visibility 205

/ брой: 193

Икономическа реалност

visibility 193

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 178

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 178

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ