04 Май 2024събота22:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Димитър Петров:

Имаме знания, прагматичност и отговорност, очакваме доверие

Постоянен диалог между общината и бизнеса ще донесе нови работни места, казва кандидат-кметът на БСП за Димитровград

/ брой: 198

автор:Ралица Николова

visibility 1723

Димитър Стоянов Петров е роден на 12.09.1961 г. в Димитровград. Висшето си образование завършва в УНСС, специалност "Маркетинг на социалните дейности". Общински съветник е втори мандат. Председател на ОбС на БСП - Димитровград, зам.-председател на ОблС на БСП - Хасково. Семеен.

ЦИТАТ

"С действията и бездействията си управляващите загубиха ореола на морален съдник и реформатор"

- Г-н Петров, кои са подводните камъни в тази кампания - механизмите на властта, които използва ГЕРБ, или отегчението на хората от политиката като цяло?
- Точната дума не е отегчение, а недоверие. След 22-годишен преход хората не вярват вече, че могат да дочакат по-добри дни за себе си и децата си. Хората не вярват в справедливостта на съдебната система, не вярват в хуманността на здравеопазването, не вярват във фундаментите на образованието, не вярват, че полицията е мотивирана и способна да опази имуществото и гражданските права. Всъщност доверието в тези неща е основата на държавността и когато има дефицит на вяра, е застрашена държавността. Затова тези избори ще бъдат особени. Бих ги нарекъл изборите на недоверието. Ще спечели този играч, който е загубил най-малко доверие. Поредното разочарование е свързано и с двегодишното управление на партия ГЕРБ. С действията и бездействията си управляващите загубиха ореола на морален съдник и реформатор. Затова искам да докажем, че в политиката може да има морал, може да има отговорност, разбиране и отстояване на обществените интереси. Ето защо предпочетохме кандидатурите ни да бъдат предимно млади хора, неизкушавани досега от властта, необременени с негативи, хора ползващи се с авторитет и доверие не само в средите на БСП. Вярвам, че можем да убедим жителите на общината, че искаме да дадем, а не да вземем. Искаме да дадем нашите знания, ентусиазъм, прагматичност и отговорност, а очакваме доверие.
- Какво не му достига на Димитровград, за да задържи младите в града?
- Димитровград е хубав град. Не го казвам за това, че е моят град и не страдам от болезнен местен патриотизъм. Димитровград е строен с любов от хиляди бригадири, които останаха тук, създадоха семейства и пазят съграденото от тях. Нашият град е най-зеленият град в България с трите си парка, с междублоковите пространства, дърветата по улиците. Най-голямото богатство на града са младите хора и съхраненият и до днес младежки дух. Поради това е изключително болезнено, когато този потенциал не можем да го запазим и се разпилява. Политиците сме длъжници на младите, които след завършване на образованието си не намират мотив да се върнат тук или още по-лошо - търсят реализация извън България. Не е пресилено, ако кажа, че общината е най-големият работодател. Нямам предвид само общинска администрация и общински дружества, а прословутият димитровградски пазар. Чрез неговото развиване, подпомагане, облагородяване се създават добри условия за производители и търговци да реализират продукцията си, а те от своя страна създават работни места. Затова усилията ни трябва да бъдат насочени в тази посока - създаване на предпоставки за подпомагане на малките и средните предприятия. Общината трябва да работи за създаване на бизнес инкубатори, необходимо е да се реализира идеята, при това или следващото правителство, за създаване на индустриална зона, което ще доведе до откриване на нови високотехнологични работни места. Има практики, които може да бъдат използвани, за стимулиране на млади предприемачи. Всичките тези, а и много други мерки, могат да върнат младите хора тук и Димитровгад да изпълни със съдържание определението за младежки град.
- Вие сте втори мандат общински съветник, имате опит и в администрацията, и в частния сектор. Как обаче двете сфери могат да си бъдат взаимно полезни в управлението на една община?
- След демократичните промени се раздържавиха много предприятия. Бих могъл да дам десетки примери за неудачна, а в повечето случаи и шуробаджанашка приватизация в Димитровград. Разбира се, че има и предприятия, които мениджърите им успяха да развият и да се конкурират успешно. Точно тези малки и средни предприятия, еднолични търговци и земеделски производители са гръбнакът на икономиката, защото те в съвкупност, заедно с общината разкриват повече работни места от големите структуроопределящи предприятия. Моето разбиране е, че общинската администрация, общинският съвет и частният сектор трябва да бъдат уважаващи се партньори. От една страна, администрацията ще създава условия за развитие на стопанската активност, ще бъде предвидима и дружелюбна, от друга страна, ще очакваме бизнесът да бъде коректен данъкоплатец. Имам идея да създадем постоянно действащ стопански съвет в общината. Представители на общината и на частния сектор в диалог да извървяваме заедно пътя - идентифициране на проблем - търсене на начини и пътища за неговото преодоляване - намиране на формула за решаване. Със сигурност, ако съществуваше такъв съвет, по-безболезнено щяха да се решават доста наболели проблеми, като например премахването на търговски маси от неделния пазар по бул. "Ст. Стамболов", проблемът с питейната вода в град Меричлери и село Великан. Освен това една част от стопанските субекти нямат административния капацитет да участват и реализират проекти по различни оперативни програми. Имам предвид и по програма "Конкурентоспособност", и по различните мерки в областта на земеделието. Общината може да бъде партньор и в този процес и именно това е пътят чрез публично-частното партньорство до повишаване доходите на хората, защото това е нашата крайна цел.
- Можете ли да очертаете най-наболелите проблеми пред града? Съвпадат ли вашите цели с нуждите на хората?
- Идентифицирали сме най-наболелите проблеми и затова не е необходимо специално проучване, защото всички ние ги изпитваме ежедневно. Нашата цел е ясна и формулирана: работа, солидарност, растеж. На първо място сред проблемите са доходите на хората. Затова усилията ни ще бъдат насочени в тази посока - запазване на съществуващите и разкриване на нови работни места. Вече казах веднъж, че общината е най-големият работодател в пряк и преносен смисъл. Използвайки тази даденост, ще работим за намаляване на безработицата, чрез участие на общината в различни оперативни програми, чрез създаване на условия за развитие на бизнеса, чрез привличане на инвестиции, ще се опитаме да задържим на сегашното ниво до отшумяването на кризата местните данъци и такси и да увеличим събираемостта им. Ще разширим максимално партньорството на общината с местни фирми, които да изпълняват общински поръчки. Ще има абсолютна равнопоставеност в тази посока. Вторият проблем е здравеопазването. Макар че финансирането на болниците е държавен приоритет чрез НЗОК, няма местна власт, на която да е безразлично здравеопазването в общината. За нас МБАЛ "Св. Екатерина" не е завареното дете. Тя трябва да остане общинска. Всички трябва да работим за качественото здравно обслужване, което ще върне доверието на пациентите, а оттам и стабилизиране на финансовото състояние на болницата. Общината ще продължи да подпомага здравното заведение, когато са необходими средства за закупуване на апаратура, общината би могла да стане гарант за изтегляне на кредити от болницата с преференциални лихви. Бихме могли да създадем прекрасни битови условия за привличане на утвърдени специалисти и млади лекари. Третият наш приоритет, който е важен за всички в града, е димитровградският пазар. В едно интервю казах, че без пазара Димитровград няма да е същият и отново заставам зад тези си думи. Нашият пазар трябва да остане общински безусловно. Без публично-частни партньорства, без концесия или друга форма на стопанисване освен общинска. Търговците и производителите на пазара трябва да се чувстват спокойни на него, трябва да знаят, че общината им е партньор и техният просперитет ще бъде просперитет и за Димитровград.
- Като човек, който познава отвътре работата на общината, кои са добрите практики, които бихте запазили като кмет?
- Ние не си правим илюзията, както някои управляващи, че с нас започва и свършва светът. Разбира се, че има добри практики, които трябва да бъдат запазени и развити. Трябва да си абсолютно черноглед, за да не забележиш, че Димитровград стана по-приветлив и уютен град, че е чист град, че учебните заведения са санирани, че се оправиха доста улици и тротоари в града. Всичките промени станаха и с активното участие на съветническата група на БСП, която има най-много внесени докладни през изминалия четиригодишен мандат. Разбира се, че имаме нашите претенции и аргументи, за да поискаме доверието на съгражданите ни. Да, градът е чист, сметосъбирането и сметоизвозването се осъществяват редовно, но смятаме, че и с по-малко средства този ефект може да бъде постигнат. За голяма част от стопанските субекти и гражданите такса смет е висока. В тази връзка имаме предложения и виждания за диференцирано заплащане. Има изключително много работа по уличната мрежа в града и населените места, трябва да се съхранят през летния сезон градинките в междублоковите пространства, защото изсъхнаха всичките. Нашето виждане е, че общинската собственост трябва да се запазва и умножава, а не разпродава и тук е едно от основните ни различия. Обмисляме промяна в общинските наредби - чрез намаляване на правото на строеж на административни и търговски сгради общината да придобива собственост, която след това да отдава под наем или предоставя за социални и обществено значими дейности. Искаме общината да поеме по-голямата част от издръжката на децата в детските заведения, за да може да се стимулират и облекчат родителите, и много други мерки, които са разработени в нашата управленска програма.
- Кого определяте като свой основен опонент - досегашният кмет или кандидатът на ГЕРБ?
- Уважавам всичките си опоненти, не бих ги нарекъл противници, защото с повечето от кандидатите се познаваме от години. Знаем кой в коя партия е бил през годините на прехода и се оказва, че БКП е изключително голяма ковачница на кадри. Ние казахме и на нашата конференция, че основният ни опонент е партия ГЕРБ. Не толкова кандидатът на партията, колкото политиката, която провежда на национално ниво и която не искаме да бъде пренесена и в общините. Тази национална политика бих я нарекъл конфронтационна, тя не е модел на управление в нашата община и не смятаме, че е работеща. Политиката, която провежда партия ГЕРБ, е еднолична и авторитарна и такъв подход също ще бъде пагубен за Димитровград. Затова казваме, че основният ни опонент е партия ГЕРБ. Сегашният кмет не е заявил твърдото си решение да се кандидатира, но сигурно си има своите аргументи за едното или другото.
- Усещате ли подкрепа от ръководството и основните партийни организации?
    - Ние извървяхме нашия си път преди четири години, когато подкрепихме кандидат извън нашите среди. Сега партията е консолидирана, единна, без вътрешни борби и напрежение. Имам цялата подкрепа на националния съвет, още повече, че двама наши съграждани са членове на най-висшия ни форум. Имам цялата подкрепа на абсолютно всичките си структури по квартали и населени места и очаквам пределна мобилизация от всички членове и симпатизанти. Защото успехът няма да бъде само успех на БСП, а успех на социалната политика, успех на трудовите и почтените хора от Димитровград.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ