21 Май 2024вторник02:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Атанас Тасев:

Има инвеститор за АЕЦ "Белене"

Да падне мораториумът върху строителството на централата и да се стартира международен търг за проекта, предлага експертът

/ брой: 266

автор:Дума

visibility 478

Частен инвеститор има интерес към АЕЦ "Белене", обяви вчера пред БГНЕС енергийният експерт професор Атанас Тасев.
"Проектът "Белене" не е умрял. България има нужда някой да инвестира в нея, а ядрената енергетика е доказала своето място и тя не се конкурира в прекия смисъл с възобновяемите енергийни източници. Всеки има място на пазара", заяви проф. Тасев.
Ако това се случи, очаква се НЕК да получи около 2 млрд. лева кеш, което съществено ще подобри всички икономически показатели на компанията. Освен това е на 99% вероятно Русия да оттегли своята претенция - тя е за 1,5 млрд. евро. Това означава, че ако се вземе положително решение, НЕК ще получи 2 млрд. лева активи, а ако това не се случи, пасивите ще са за 5 млрд. лева, пресметна енергийният експерт.
Коя политическа сила ще бъде в състояние да противостои на една такава оферта, особено в състоянието, в което сме сега като държава, попита проф. Тасев.
Подробности за проявения интерес към площадката обаче проф. Тасев отказа да разкрие. Става въпрос за частни компании. Тасев уточни, че с държавните компании отдавна сме приключи работа. "Ако си спомняте германският енергиен концерн RWE, която беше стратегически инвеститор, с отказа си спечели най-много, защото без да вложи нито едно евро, получи един готов проект, който струва пари", припомни енергийният експерт.
Изборът на RWE беше на базата на международен търг, в резултат на който те предложиха най-висок бонус - 500 млн. евро, които трябваше да бъдат дадени просто за влизане в проекта. Така че 500 млн. преди 6 години и 1 млрд. при сегашното състояние, след като една част от оборудването е закупено, изглеждат напълно реалистично, коментира Тасев.
Самият интерес към проекта се основава на това, че в момента по критериите на базираната във Виена Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), АЕЦ "Белене" се оказа най-атрактивен като степен на готовност. Защото докато се стигне до момента на строителство, се извървява един тежък път, при нас той бе почти 8-годишен, припомни Тасев. Той е категоричен, че българското правителство трябва да предложи две неща. Първо - да отпадне мораториумът върху строителството на АЕЦ "Белене", и второ - да се направи международен търг, който реално ще даде отговор и на политици, и на икономисти дали си струва или не си струва този проект. Всичко останало са политически игри, подчерта проф. Тасев.
Припомняме, че проектът за втора атомна централа беше замразен през март 2012 от правителството на Бойко Борисов. През септември същата година руската компания "Росатом" заведе дело в международния арбитраж срещу българската НЕК на стойност над 1 милиард евро.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ