18 Юли 2025петък07:02 ч.

Илия Фортунов отбелязва юбилей

Екстравагантният музикант ще представи албума си "Въпроси" на 15 декември в СБК

/ брой: 270

автор:Надежда Ушева

visibility 361

Известният музикант Илия Фортунов-Чори отбелязва 25 години от първия си авторски концерт - 21 ноември 1987 г., в камерна зала "България". Днес той си спомня с топли чувства и гордост за този преломен момент, който променя кариерата на някогашния китарист от група "Везни" завинаги. Чори отново изказа благодарност към Георги Черкин, Розмари Стателова и Любомир Кавалджиев, с чиято подкрепа се осъществява знаковият концерт. Оттам нататък Фортунов става известен и като композитор, твори сам на клавирни, доразвива и смесва рок музиката с джаза и спейс електрониката, както и елементи от класическата музика.
Благодарение на последвалите ежегодни концерти, търсенията ми се оправдаха с постигането на 12 албума с музика, посочи пред ДУМА Илия Фортунов. По думите му тези концерти рамкират по-късно поставени от критиката направления като ню ейдж, спейс, достигайки до постмодернизъм и неокласика. След група "Везни" последва 5-годишен лабораторен период, както го казва Вангелис, в който се търсят нови музикални форми и ново звукотворчество, продиктувано от времето, в което живеем, отбелязва музикантът.
Фортунов ще представи новия си цикъл "Въпроси" от трилогията "Безкрайно бягство" на 15 декември от 19 ч. в Съюза на българските композитори в рамките на Форума за електроакустична и компютърна музика. Отношението ми към тази трилогия е предизвикано от времето, в което живеем - доста тревожно според мен, смята виртуозният изпълнител, чиито произведения неведнъж са попадали на страниците на престижното списание "Билборд". Задавам си въпроси. Така постепенно възникна и наименованието на албума. Отговорите се постарах да намеря в самата музика, признава екстравагантният творец.
"Въпроси" съдържа 8 заглавия, като две от тях са сюити - "Осмози" и "Безкрайно бягство", в които доминира дяволското у човека. Другите творби са по-достъпни за по-неподготвения слушател, сред тях са "Нашият двор", "Тийнейджъри", "Шехерезада", "Космическо", както обяснява авторът. Музиката, която прави, е елитарна. Тя влиза в синтез с други изкуства като хореографията, документалното кино, поезията. Илия Фортунов работи в тандем с известната наша хореографка Мая Шопова. На 30 май 1997 г. по негова музика и по музика на Вангелис в град Кротоне, Италия бе представен спектакълът за Питагор, поставен от Мая Шопова. 
Фортунов издаде, че има идея да направи албуми с поезия и сподели, че му прави впечатление как у нас продължава да се поставят разделителни линии в различните жанрове, а не бива да е така. По думите му проф. Васил Казанджиев е негов коректив. Други добри автори, които създават музика в този жанр, са Димитър Николов, Владимир Джамбазов, Симо Лазаров, Любомир Кавалджиев.
Музиката е изкуство само тогава, когато чрез "Божият глас" - творецът може да внуши и инспирира съчувствие и подкрепа към страдащите, смята Илия Фортунов. Според него музиката носи онази сила, която може да реабилитира достойнството на човека и да защити неговата индивидуалност, правото му на самостоятелен избор. Музиката отделя от тълпата, съхранява битието ти, предпазва от едностранчивостта и смирението, на което си изложен, допълва Фортунов.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ